Perthesova choroba
16.04.2024
Perthesova choroba (alebo Legg-Calvé-Perthesova choroba) patrí medzi ochorenia nazývané avaskulárne kostné nekrózy alebo aseptické kostné nekrózy. Je to skupina ochorení pri ktorých dochádza k nekróze alebo odumretiu kostného tkaniva spôsobené poruchou krvného zásobenia kosti. Morbus Perthes postihuje prevažne chlapcov vo vekovej kategórii 5-8 rokov a postihuje bedrový kĺb, presnejšie hlavicu stehennej kosti. V 10 % prípadov býva postihnutie obojstranné.
Príčina
Dôvod ochorenia nie je presne známy, pravdepodobne je multifaktorálny. Dáva sa do spojitosti so zvýšenou záťažou kĺbu, s mikrotraumatizáciami, s obezitou, nízkym socioekonomickým statusom, nízkou pôrodnou hmotnosťou, genetickou predispozíciou, pasívnym fajčením alebo vznikne sekundárne pri iných ochoreniach (ochorenie obličiek, systémový lupus erytematodes, užívanie glukokortikoidov, poruchy hemokoagulácie, po úrazoch...). Dochádza k poruche cievneho zásobenia hlavice stehennej kosti, k jej rednutiu a nekróze.
Klinika
Klinické príznaky závisia od veku no často sa ochorenie spozoruje nevysvetliteľným krívaním a šetrením danej končatiny. Býva prítomný náhly nástup bolesti bedrového kĺbu niekedy s propagáciou do kolien, bolesť býva viazaná na pohyb, pozorujeme obmedzenie hybnosti kĺbu pri vnútornej rotácii, bolestivú abdukciu. Horúčky nebývajú prítomné.
Diagnostika
Laboratórny nález býva bez posunov. RTG snímka býva zo začiatku normálna, neskôr pozorujeme nepravidelnosti štruktúr pri demineralizácii kosti, fragmentáciu kosti, hojenie kosti s možnými reziduálnymi deformitami. Na mieste je magnetická rezonancia hlavne v prvých štádiách ochorenia, keď ešte RTG snímka nemusí nič ukázať. Doplnkovým vyšetrením je aj scintigrafia kĺbu, ktorá ukáže krvné zásobenie daného miesta.
Liečba
Konzervatívna liečba sa uprednostňuje do 6 rokov, pri neprítomnosti rizikových faktorov ako obezita, addukčná kontraktúra v bedrovom kĺbe. Spočíva zo začiatku v prísnom kľudovom režime a nezaťažovaní danej končatiny, v nasadení vhodných protetických pomôcok a fyzikálnej terapii ako magnetoterapia, elektroliečba a vodoliečba. Postupne sa podľa stavu končatina zaťažuje pod dohľadom odborníkov. Chirurgické riešenie je na mieste u detí starších ako 6 rokov s nálezom rizikovej hlavice. Dlhodobá prognóza je priaznivá.