Dysmenorea (menštruačné kŕče)

08.04.2024

Garant MUDr. Lilia Anna Kónyová MUDr. Lilia Anna Kónyová

Dysmenorea alebo menštruačné kŕče sú pulzujúce alebo kŕčovité bolesti v podbrušku. Mnoho žien má menštruačné kŕče tesne pred menštruáciou a počas nej. Mierne až stredne silné menštruačné kŕče považujeme za normálne. Niektoré ženy však pociťujú počas svojich dní takú silnú bolesť, že im zasahuje do každodenného života a bráni im vykonávať bežné veci počas celého dňa. 

Poznáme dva typy dysmenorey:

Primárna dysmenorea - bolesť nie je spôsobená žiadnym ochorením. Zvyčajne začína jeden alebo dva dni pred nástupom menštruácie alebo keď krvácanie skutočne začne. Obvykle ustúpi do dvoch alebo troch dní. 

Za sekundárnu dysmenoreu – bolesť je spôsobená v dôsledku nejakého ochorenia alebo infekcie v reprodukčných orgánoch. Zvyčajne sa začína skôr v menštruačnom cykle a trvá dlhšie ako typické menštruačné kŕče. 

Príznaky

 • pulzujúca alebo kŕčovitá bolesť v podbrušku, ktorá môže byť intenzívna
 • Bolesť, ktorá sa začína 1 až 3 dni pred menštruáciou, vrcholí 24 hodín po začiatku menštruácie a ustupuje do 2 až 3 dní
 • Tupá, nepretržitá bolesť
 • bolesť, ktorá vyžaruje do spodnej časti chrbta a stehien

Niektoré ženy môžu mať aj:

 • nevoľnosť
 • riedku stolicu
 • bolesť hlavy
 • závraty

Príčiny

Menštruačné kŕče vznikajú, v dôsledku vylučovania prostaglandínu čo spôsobuje sťahovanie maternice. Počas menštruácie je hladina prostaglandínu vyššia, v dôsledku čoho sú sťahy maternice silnejšie. To spôsobí kŕče a nepríjemné pocity, ktoré žena pociťuje. Tieto sťahy pomáhajú vylučovať sliznicu maternice, čo je krv a tkanivo, ktoré vychádza z pošvy počas menštruácie. Hladina prostaglandínov sa zvyšuje tesne pred začiatkom menštruácie a zníži sa keď dostanete menštruáciu, preto majú kŕče tendenciu po niekoľkých dňoch ustúpiť. Avšak menštruačné kŕče môžu byť spôsobené aj endometriózou, myómami maternice, adenomyózou, panvovým zápalovým ochorením, stenózou krčka maternice. 

Diagnostika

Ošetrujúci lekár dôsledne vykoná anamnézu a fyzikálne vyšetrenie vrátane vyšetrenia panvy, či sa na reprodukčných orgánoch nenachádza niečo neobvyklé, a pátra po možných príznakoch infekcie. Ďalej môže odporučiť ďalšie pomocné vyšetrenia ako sú ultrazvuk, CT, MRI, poprípade diagnostická laparoskopia, ktorá môže pomôcť odhaliť ochorenie, akými sú napríklad endometrióza, zrasty, myómy, cysty na vaječníkoch a mimomaternicové tehotenstvo. 

Liečba:

Na zmiernenie menštruačných kŕčov lekár môže odporučiť:

 • Lieky proti bolesti. Voľnopredajné lieky proti bolesti, ako je ibuprofén, naproxén sodný, alebo k dispozícii sú aj nesteroidné protizápalové lieky na lekársky predpis

 • Hormonálna antikoncepcia

 • Chirurgický zákrok ak je opodstatnený