Hluchota
02.04.2024
Porucha sluchu je rozšíreným problémom naprieč celou populáciou. Takmer každý sa občas musí vysporiadať s prechodnou poruchou sluchou napríklad pri letoch alebo cestovaním do hôr. Úplne iná problematika je keď je strata sluchu permanentná, ktorá môže sprevádzať starobu alebo aj závažné ochorenia. Najťažším stupňom poruchy sluchu je hluchota.
Príčiny
Príčiny poruchy sluchu môžu byť rozdelené do 2 hlavných kategórií. Prevodná porucha sluchu je spôsobená poškodením prevodného sluchového aparátu vonkajšieho alebo stredného ucha. Percepčná porucha sluchu znamená poškodenie na úrovni vnútorného ucha alebo nervových spojení či mozgu. Príčiny sa môžu aj navzájom kombinovať.
Najčastejšie príčiny poruchy sluchu sú:
- Vrodené anomálie
- Infekcie v oblasti ucha
- Meningitídy
- Úraz
- Tumor
- Exostóza, osteóm (kostný výrastok)
- Cholesteatóm (nepravý nádor na úrovni stredného ucha)
- Osteoskleróza (zhrubnutie kostného tkaniva)
- Systémové choroby (diabetes mellitus,...)
- Ušný maz
- Barotrauma (poškodenie spôsobené náhlymi zmenami tlaku ovzdušia napr. pri potápaní alebo lietaní)
- Presbyakúzia (vekom podmienená strata sluchu)
- Menierova choroba
- Ototoxické lieky ( niektoré antibiotika, chemoterapeutika,...)
- Kožné ochorenie na úrovni vonkajšieho ucha (psoriáza)
- Cievne ochorenia
Diagnostika
Pacient je vyšetrovaný ORL lekárom, ktorý sa sústreďuje na anamnézu pacienta, fyzikálne vyšetrenie, audiometrické vyšetrenia, vyšetrenie otoakustických emisií a sluchových evokovaných potenciálov, event. v prípade potreby sa dopĺňajú zobrazovacie metódy ako CT či MRI hlavy.
Liečba
Včasná liečba poruchy sluchu a hluchoty je najmä dôležitá u detí, u ktorých je sluch nutný na vývoj reči. Liečba záleží od príčiny straty sluchu. Ak sa príčina nedá odstrániť používajú sa kompenzačné pomôcky ako slúchadla. V niektorých prípadoch sa pristupuje ku kochleárnej implantácii, čo sú chirurgicky implantované elektródy do oblasti vnútorného ucha. Indikuje sa najmä u detí s obojstrannou percepčnou poruchou sluchu.