Burzitída
29.02.2024
Burzitída je bolestivý stav, ktorý postihuje malé, tekutinou naplnené vaky – nazývané bursy – ktoré tlmia kosti, šľachy a svaly v blízkosti kĺbov. Burzitída sa vyskytuje, keď sa burzy zapália. Najčastejšie lokalizácie burzitídy sú v ramennom, lakťovom a bedrovom kĺbe. Burzitídu však môžete mať aj na kolene, päte a spodnej časti palca na nohe. Burzitída sa často vyskytuje v blízkosti kĺbov, ktoré vykonávajú časté opakované pohyby.
Liečba zvyčajne zahŕňa odpočinok postihnutého kĺbu a jeho ochranu pred ďalšou traumou. Vo väčšine prípadov bolesť pri burzitíde pri správnej liečbe zmizne v priebehu niekoľkých týždňov, ale časté sú opakujúce sa vzplanutia burzitídy.
Prejavy
Prejavy burzitídy môžu byť:
- Bolesť alebo stuhnutosť v oblasti kĺbu.
- Bolesť sa zhoršuje pri pohybe a námahe.
- Oblasť je zapálená, červená a teplá.
Medzi vážnejšie prejavy zaraďujeme:
- Náhla neschopnosť pohybovať kĺbom.
- Nadmerný opuch, začervenanie, modriny alebo vyrážka v postihnutej oblasti.
- Ostrá alebo vystreľujúca bolesť, najmä pri cvičení alebo námahe.
- Horúčka.
Príčiny
Najčastejšími príčinami burzitídy sú opakujúce sa pohyby alebo polohy, ktoré vyvíjajú tlak na burzy okolo kĺbu. Príklady:
- Dlho sa opierajte o lakte.
- Rozsiahle kľačanie pri prácach, ako je kladenie kobercov alebo drhnutie podláh.
- Medzi ďalšie príčiny patrí poranenie alebo trauma postihnutej oblasti, zápalová artritída, ako je reumatoidná artritída, dna a infekcia.
Rizikové faktory
U každého sa môže rozvinúť burzitída, ale určité faktory môžu zvýšiť vaše riziko:
- Vek - burzitída sa stáva bežnejšou so starnutím.
- Povolania alebo koníčky - ak vaša práca alebo koníček vyžaduje opakovaný pohyb alebo tlak na konkrétne burzy, zvyšuje sa riziko vzniku burzitídy. Príklady zahŕňajú kladenie kobercov, kladenie dlaždíc, záhradníctvo, maľovanie a hranie na hudobný nástroj.
- Iné zdravotné stavy - niektoré systémové ochorenia a stavy - ako je reumatoidná artritída, dna a cukrovka - zvyšujú riziko vzniku burzitídy. Nadváha môže zvýšiť riziko vzniku burzitídy bedrového a kolenného kĺbu.
Prevencia
Aj keď nie je možné zabrániť všetkým typom burzitídy, môžete znížiť riziko a závažnosť vzplanutí tým, že zmeníte spôsob, akým vykonávate určité úlohy. Príklady:
- Používanie podložiek na kolená - ak si vaša práca alebo koníček vyžaduje veľa kľačania, použite nejaký typ výplne na zníženie tlaku na kolená.
- Správne zdvíhanie - pri zdvíhaní pokrčte kolená. Ak tak neurobíte, kladiete na burzy vo vašich bokoch záťaž.
- Časté prestávky - striedajte opakujúce sa úlohy s odpočinkom alebo inými aktivitami.
- Udržiavanie zdravej hmotnosti - nadváha kladie väčšiu záťaž na vaše kĺby.
- Cvičenie - posilnenie svalov môže pomôcť chrániť postihnutý kĺb.
- Zahriatie a strečing pred namáhavými aktivitami na ochranu kĺbov pred zranením.
Diagnostika
Lekári môžu často diagnostikovať burzitídu na základe anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia. Diagnostikou sa najčastejšie zaoberá ortopéd alebo reumatológ. Testovanie, ak je potrebné, môže zahŕňať:
- Zobrazovacie vyšetrenia - röntgenové snímky nemôžu pozitívne stanoviť diagnózu burzitídy, ale môžu pomôcť vylúčiť iné príčiny príznakov. Ultrazvuk alebo MRI sa môžu použiť, ak sa burzitída nedá ľahko diagnostikovať iba fyzikálnym vyšetrením.
- Laboratórne vyšetrenia - lekár môže indikovať krvné vyšetrenia alebo analýzu tekutiny zo zapálenej burzy, aby presne určil príčinu zápalu a bolesti kĺbov.
Liečba
Burzitída sa vo všeobecnosti zlepšuje sama. Konzervatívne opatrenia, ako je odpočinok, ľad a užívanie liekov proti bolesti, môžu zmierniť nepohodlie. Ak konzervatívne opatrenia nefungujú, možno budete potrebovať:
Lieky - ak je zápal vo vašej burze spôsobený infekciou, váš lekár vám môže predpísať antibiotikum.
Terapia - fyzikálna terapia alebo cvičenia môžu posilniť svaly v postihnutej oblasti, aby sa zmiernila bolesť a zabránilo sa recidíve.
Injekcie - kortikosteroid vstreknutý do burzy môže zmierniť bolesť a zápal v ramene alebo bedre. Táto liečba vo všeobecnosti funguje rýchlo a v mnohých prípadoch vám postačí jedna injekcia.
Pomocné zariadenie - dočasné použitie vychádzkovej palice alebo iného zariadenia pomôže zmierniť tlak na postihnutú oblasť.
Chirurgická liečba - niekedy sa musí zapálená burza chirurgicky drénovať, ale len zriedkavo je potrebné chirurgické odstránenie postihnutej burzy.