Senná nádcha
12.02.2024
Senná nádcha, tiež nazývaná ako alergická rinitída, spôsobuje príznaky podobné prechladnutiu. Môžu zahŕňať nádchu, svrbenie očí, upchatie, kýchanie a tlak v dutinách. Ale na rozdiel od prechladnutia nie je senná nádcha spôsobená vírusom. Senná nádcha je spôsobená alergickou reakciou na neškodnú vonkajšiu alebo vnútornú látku, ktorú telo identifikuje ako škodlivú (alergén).
Bežné alergény, ktoré môžu vyvolať príznaky sennej nádchy, zahŕňajú peľ a prachové roztoče. Alergénom môžu byť aj drobné fliačiky kože, ktoré zhadzujú mačky, psy a iné zvieratá so srsťou alebo s perím (srsť domácich zvierat).
Príznaky
Príznaky sennej nádchy môžu zahŕňať:
- Výtok z nosa a upchatý nos.
- Vodnaté, svrbiace, červené oči (alergická konjunktivitída).
- Kýchanie.
- Kašeľ.
- Svrbivý nos, výtok z úst alebo hrdla.
- Hlien, ktorý steká po zadnej časti hrdla.
- Opuchnutá, pomliaždená koža pod očami.
- Extrémna únava, často v dôsledku zlého spánku.
Spúšťače sennej nádchy
Znaky a príznaky sennej nádchy sa môžu vyskytovať počas celého roka alebo sa môžu začať alebo zhoršovať v určitom ročnom období (sezónne).
Spúšťače sennej nádchy zahŕňajú:
- Peľ stromov, ktorý je bežný na začiatku jari.
- Peľ tráv, ktorý je bežný koncom jari a leta.
- Peľ ambrózie, ktorý je bežný na jeseň.
- Roztoče a šváby trus, ktoré sú prítomné po celý rok.
- Výlučky od domácich zvierat, ktoré môže byť obťažujúce po celý rok, ale môžu spôsobiť horšie príznaky v zime, keď sú domy zatvorené a nevetrané.
- Spóry vnútorných a vonkajších húb a plesní, ktoré môžu byť sezónne aj celoročné.
Senná nádcha alebo prechladnutie?
Príznaky môžu byť podobné, takže môže byť ťažké určiť, o ktorý stav ide.
Ochorenie | Prejavy | Priebeh | Trvanie |
Senná nádcha | Výtok z nosa s riedkym vodnatým výtokom; žiadna horúčka
| Ihneď po vystavení alergénom
| Pokiaľ pretrváva vystavenie alergénom
|
Prechladnutie | Výtok z nosa s vodnatým alebo hustým žltým výtokom; bolesti tela; horúčka nízkeho stupňa
| 1 až 3 dni po vystavení vírusu prechladnutia
| 3 – 7 dní |
Príčiny
Keď máte sennú nádchu, váš imunitný systém identifikuje neškodnú látku vo vzduchu ako škodlivú. Táto látka sa nazýva alergén. Váš imunitný systém je spôsob, akým sa vaše telo chráni, takže produkuje protilátky imunoglobulínu E (IgE) na ochranu pred týmto alergénom. Keď nabudúce prídete do kontaktu s alergénom, tieto protilátky signalizujú vášmu imunitnému systému, aby uvoľnil chemikálie, ako je histamín, do vášho krvného obehu. To spôsobuje reakciu, ktorá vedie k príznakom sennej nádchy.
Rizikové faktory
Nasledujúce faktory môže zvýšiť riziko vzniku sennej nádchy:
- Máte iné alergie alebo astmu.
- Máte stav nazývaný ako atopická dermatitída alebo ekzém, ktorý spôsobuje, že pokožka je podráždená a svrbí.
- Máte pokrvného príbuzného, ako je rodič alebo súrodenec, s alergiou alebo astmou (pozitívna rodinná anamnéza).
- Bývanie alebo pracovanie v prostredí, ktoré vás neustále vystavuje alergénom – ako sú zvieracie srsti alebo roztoče.
- Vystavovanie sa silným pachom, ktoré dráždia sliznicu nosa.
- Fajčenie v domácnosti.
Komplikácie
Problémy, ktoré môžu sprevádzať sennú nádchu, zahŕňajú:
- Znížená kvalita života - senná nádcha môže narušiť pôžitok z aktivít a spôsobiť, že budete menej produktívni. U mnohých ľudí príznaky sennej nádchy vedú k vynechávaniu práce alebo školy.
- Slabý spánok - príznaky sennej nádchy vás môžu udržať v bdelom stave alebo sťažiť zaspávanie. To môže viesť k únave a celkovému pocitu choroby (nevoľnosti).
- Zhoršenie astmy - senná nádcha môže zhoršiť príznaky astmy, ako je kašeľ a sipot.
- Sínusitída - predĺžené upchatie dutín v dôsledku sennej nádchy môže zvýšiť riziko vzniku sinusitídy – infekcie alebo zápalu membrány, ktorá lemuje dutiny.
- Ušná infekcia - u detí je senná nádcha často faktorom infekcie stredného ucha (otitis media).
Prevencia
Neexistuje spôsob, ako sa vyhnúť sennej nádche. Ak máte sennú nádchu, najlepšie je znížiť vašu expozíciu alergénom, ktoré spôsobujú konkrétne príznaky. Vezmite si lieky na alergiu predtým, ako ste vystavení alergénom, podľa pokynov vášho lekára.
Diagnostika
Na diagnostike sa podieľa všeobecný lekár, ako lekár prvého kontaktu a následne imunoalergológ. Na diagnostiku sa najčastejšie využívajú nasledovné vyšetrenia, ktoré nastupujú po odobratí dôkladnej anamnézy a fyzikálnom vyšetrení.
- Kožný prick test - malé množstvá materiálu, ktorý môže vyvolať alergie, sa vpichujú do škvŕn kože na ruke alebo hornej časti chrbta. Potom vás sledujú, či nedochádza k alergickej reakcii. Ak ste alergický, na mieste tohto alergénu sa vám vytvorí vyvýšený hrbolček (papula). Zvyčajne to trvá približne 15 až 20 minút. Špecialisti na alergické ochorenia sú zvyčajne najlepšie vybavení na vykonávanie alergických kožných testov.
- Krvné vyšetrenie - vzorka krvi sa odošle do laboratória na meranie reakcie vášho imunitného systému na konkrétny alergén. Tento test meria množstvo protilátok spôsobujúcich alergie vo vašom krvnom obehu, známych ako protilátky imunoglobulínu E (IgE).
Liečba
Najlepšie je obmedziť vystavovanie sa látkam, ktoré spôsobujú sennú nádchu. Ak vaša senná nádcha nie je príliš závažná, na zmiernenie príznakov môžu stačiť lieky, ktoré si môžete kúpiť bez lekárskeho predpisu. Pre horšie príznaky možno budete potrebovať lieky na predpis.
Mnoho ľudí dosiahne najlepšiu úľavu od príznakov pri kombinácii liekov proti alergii. Možno budete musieť vyskúšať niekoľko rôznych možností, kým zistíte, čo funguje najlepšie. Ak má vaše dieťa sennú nádchu, porozprávajte sa o liečbe s pediatrom. Nie všetky lieky sú schválené na použitie u detí. Pozorne čítajte etikety a príbalové letáky. Liečba sennej nádchy môže zahŕňať lieky, imunoterapiu a výplachy nosa soľným roztokom.
Nosové kortikosteroidy
Tieto nosové spreje pomáhajú predchádzať a liečiť upchatý nos a svrbivý výtok z nosa spôsobený sennou nádchou. Pre mnohých ľudí sú nosové spreje najúčinnejšie lieky na sennú nádchu a často sú prvým typom odporúčaných liekov. Nosové kortikosteroidy sú pre väčšinu ľudí bezpečnou a dlhodobou liečbou. Vedľajšie účinky môžu zahŕňať nepríjemný zápach alebo chuť a podráždenie nosa. Steroidné vedľajšie účinky z nosového spreja sú zriedkavé.
Antihistaminiká
Antihistaminiká fungujú tak, že blokujú chemickú látku spôsobujúcu symptómy (histamín), ktorú uvoľňuje váš imunitný systém počas alergickej reakcie. Antihistaminiká môžu pomôcť pri svrbení, kýchaní a nádche, ale majú menší vplyv na upchatie nosa. Tieto prípravky sa zvyčajne podávajú vo forme tabliet (perorálne). Existujú však aj antihistamínové nosové spreje, ktoré dokážu zmierniť nosové príznaky. Antihistamínové očné kvapky môžu pomôcť zmierniť svrbenie a podráždenie očí.
Časté vedľajšie účinky antihistaminík sú sucho v ústach, v nose a v očiach. Niektoré perorálne antihistaminiká môžu spôsobiť ospalosť. Ďalšie vedľajšie účinky perorálnych antihistaminík môžu zahŕňať nepokoj, bolesti hlavy, zmeny chuti do jedla, problémy so spánkom a problémy s krvným tlakom a močením.
Dekongestanty
Dekongestanty znižujú upchatie nosa a tlak z opuchu. Pretože nezmierňujú iné príznaky sennej nádchy, niekedy sa kombinujú s inými liekmi, ako sú antihistaminiká. Dekongestanty sú dostupné vo forme tekutín, tabliet a nosových sprejov. Sú dostupné aj na lekársky predpis a bez neho. Perorálne dekongestanty môžu spôsobiť množstvo vedľajších účinkov, vrátane zvýšeného krvného tlaku, nespavosti, podráždenosti a bolesti hlavy. Dekongestanty môžu spôsobiť problémy s močením, ak máte zväčšenú prostatu. Ak máte vysoký krvný tlak alebo srdcové ochorenie alebo ak ste tehotná, poraďte sa so lekárom skôr, ako začnete užívať dekongestanty. Nepoužívajte dekongestantný nosový sprej dlhšie ako 2 až 3 dni v kuse, pretože pri nepretržitom používaní môže zhoršiť príznaky (rebound opuch).
Kromolyn sodný 2% - kyselina kromoglyková
Kromolyn sodný môže pomôcť zmierniť príznaky sennej nádchy tým, že zabráni uvoľňovaniu histamínu. Tento liek je najúčinnejší, ak ho začnete používať skôr, ako sa objavia príznaky. Kromolyn sodný je dostupný ako voľne predajný nosový sprej, ktorý sa musí používať niekoľkokrát denne. Je dostupný aj vo forme očných kvapiek na lekársky predpis. Kromolyn sodný nemá vážne vedľajšie účinky.
Modifikátor leukotriénu
Montelukast je tableta na predpis užívaná na blokovanie účinku leukotriénov. Leukotriény sú chemické látky imunitného systému, ktoré spôsobujú príznaky alergie, ako je podráždenie nosa a príliš veľa hlienu. Je obzvlášť účinný pri liečbe astmy vyvolanej alergiou. Často sa používa, keď nosové spreje nemožno tolerovať alebo pri miernej astme. Montelukast môže spôsobiť bolesti hlavy. V zriedkavých prípadoch bola spojená s psychologickými reakciami, ako je nespavosť, úzkosť, depresia a samovražedné myšlienky. Pri akejkoľvek nezvyčajnej psychickej reakcii okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.
Nosové ipratropium
Ipratropium, dostupné vo forme nosového spreja na predpis, pomáha zmierniť silnú nádchu tým, že bráni žľazám v nose vytvárať príliš veľa hlienu. Nie je účinný pri liečbe preťaženia, svrbenia alebo kýchania. Mierne vedľajšie účinky zahŕňajú suchý nos, krvácanie z nosa, suché a podráždené oči a bolesť hrdla. Zriedkavo môže liek spôsobiť závažnejšie vedľajšie účinky, ako je rozmazané videnie, závraty a problémy s močením. Tento liek sa neodporúča, ak máte glaukóm alebo zväčšenú prostatu.
Perorálne kortikosteroidy
Kortikosteroidné pilulky, ako je prednizón, sa niekedy používajú na zmiernenie závažných príznakov alergie. Pretože dlhodobé užívanie kortikosteroidov môže spôsobiť vážne vedľajšie účinky, ako je šedý zákal, osteoporóza a svalová slabosť, zvyčajne sa predpisujú len na krátke časové obdobia.
Imunoterapia na sennú nádchu
Injekcie proti alergii
Alergické injekcie, nazývané aj imunoterapia alebo desenzibilizačná terapia, menia spôsob, akým imunitný systém reaguje na alergény. Ak lieky nezmierňujú príznaky sennej nádchy alebo spôsobujú príliš veľa vedľajších účinkov, lekár môže odporučiť očkovanie proti alergii. Počas 3 až 5 rokov budete dostávať pravidelné injekcie obsahujúce malé množstvá alergénov. Cieľom je naučiť organizmus reagovať na alergény, ktoré spôsobujú príznaky, a znížiť potrebu liekov.
Imunoterapia môže byť obzvlášť účinná, ak ste alergický na zvieraciu srsť, roztoče alebo peľ produkovaný stromami, trávou alebo burinou. U detí môže imunoterapia pomôcť predchádzať astme.
Výplachy nosa soľným roztokom pri sennej nádche
Soľný nosový sprej
Soľné nosové spreje môžu zvlhčiť suché nosové priechody a tenký nosový hlien. Nepotrebujete na to lekársky predpis a môžete ich používať tak často, ako potrebujete.
Výplach nosa
Preplachovanie nosových ciest fyziologickým roztokom (výplach nosa) je rýchly a účinný spôsob, ako zmierniť upchatý nos. Výplachom sa vyplavia hlieny a alergény z nosa. Irigácia soľným roztokom je roztok na báze vody, ktorý obsahuje malé množstvo soli (sodíka) a ďalších zložiek. Soľné roztoky na zavlažovanie je možné zakúpiť hotové alebo ako súpravy na pridanie do vody. Môžete tiež použiť domáce riešenie. Vo svojej lekárni alebo obchode so zdravou výživou hľadajte stláčaciu fľašu alebo malú nádobu s výlevkou určenou na vyplachovanie nosa.
Na prípravu soľného roztoku na zavlažovanie nepoužívajte vodu z vodovodu, pretože môže obsahovať organizmy, ktoré by mohli spôsobiť infekciu. Použite vodu, ktorá je destilovaná alebo sterilná. Môžete použiť aj prevarenú a vychladenú vodu. Ďalšou možnosťou je použitie vody, ktorá bola filtrovaná pomocou filtra s absolútnou veľkosťou pórov 1 mikrón alebo menšou. Aby ste predišli infekciám, umyte fľašu alebo hrniec horúcou mydlovou vodou a opláchnite ich po každom použití a nechajte ich otvorené na vzduchu. Nezdieľajte kontajner s inými ľuďmi.