Hypovitaminóza E
28.01.2024
Hypovitaminóza E je stav charakterizovaný nedostatkom vitamínu E v organizme. Vitamín E (tokoferol) patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch. Má antioxidačné vlastnosti, čo znamená, že chráni bunky v tele pred poškodením voľnými radikálmi. Symptómy hypovitaminózy E zahŕňajú najmä neurologické problémy, ako sú poruchy chôdze a svalová slabosť. Vitamín E je dôležitý pre normálnu funkciu tela, preto je dôležité zabezpečiť jeho dostatočný príjem v každodennej strave.
Zdroje vitamínu E:
Dôležité je prijímať vyváženú stravu zahŕňajúcu potraviny s dostatočným obsahom tokoferolu.
Hlavnými potravinovými zdrojmi vitamínu E sú:
- Rastlinné oleje: slnečnicový, olivový, mandľový a avokádový olej
- Orechy a semiačka: mandle, lieskové orechy, vlašské orechy, pistácie a slnečnicové semienka
- Mäso a ryby: hovädzie, kuracie mäso a ryby
- Zelenina a ovocie: špenát, brokolica, paradajky, mango, avokádo a paprika
- Obilniny a celozrnné produkty: celozrnný chlieb, cereálie a ovsené vločky
- Vaječný žĺtok
Absorpcia a distribúcia vitamínu E v tele:
- Absorpcia: Vitamín E je absorbovaný v tenkom čreve. Tento proces prebieha prostredníctvom špeciálnych transportných látok. Vitamín E je rozpustný v tukoch, a preto je absorbovaný spolu s tukmi z potravy.
- Transport: Po absorpcii je vitamín E transportovaný krvným obehom. Väčšina vitamínu E je viazaná na lipoproteíny, ktoré slúžia ako prenášače tukov v krvi.
- Uloženie v tukovom tkanive: Následne sa vitamín E ukladá v tukovom tkanive, pečeni, svaloch a ďalších tkanivách.
- Recyklácia: Tokoferol môže byť recyklovaný v organizme pomocou iných antioxidantov, ako je napríklad vitamín C. Tým sa predlžuje jeho účinnosť pri chránení buniek pred oxidačným stresom.
- Funkcie vitamínu E:Vitamín E má v tele niekoľko dôležitých funkcií, pričom jeho hlavnou úlohou je pôsobiť ako antioxidant.
- Antioxidačná ochrana: Tokoferol chráni bunky pred oxidačným stresom spôsobeným voľnými radikálmi. Voľné radikály sú nestabilné molekuly, ktoré poškodzujú bunkové štruktúry a prispievajú k procesom starnutia a vývoju rôznych ochorení.
- Ochrana buniek a tkanív: Vitamín E má dôležitú úlohu v ochrane bunkových membrán a tkanív pred poškodením. Pomáha udržiavať integritu bunkových stien, čím chráni bunky pred vnútornými a vonkajšími agresormi.
- Podpora imunitného systému: Ďalšou funkciou je pozitívny vplyv na produkciu a aktivitu niektorých imunitných buniek, čím pomáha organizmu bojovať proti infekciám.
- Zdravie svalov a nervov: Tokoferol je nevyhnutný pre normálnu funkciu svalov a má aj neuroprotektívny účinok.
- Regulácia génov: Ovplyvňuje genetickú expresiu a bunkový signálny systém, čo má vplyv na rôzne procesy v tele, vrátane rastu a vývoja buniek.
Príčiny hypovitaminózy E:
- Nevyvážená strava: Jedným z hlavných dôvodov nedostatku tokoferolu je nevyvážená strava. Ľudia s obmedzenou konzumáciou tukov alebo s výrazným obmedzením príjmu kalórií majú zvýšené riziko hypovitaminózy E.
- Problémy s trávením tukov: Pre absorpciu vitamínu E je potrebný tuk. Pri niektorých ochoreniach tráviaceho systému, ochoreniach pečene alebo žlčových ciest, ktoré vedú k poruche absorpcie tukov, môže dôjsť k nedostatku vitamínu E.
- Genetické faktory: Niektoré genetické poruchy ovplyvňujú absorpciu, prenos a využitie vitamínu E v tele.
- Podvýživa: Osoby, ktoré trpia podvýživou alebo majú obmedzený prístup k rôznorodým potravinám sú náchylnejšie na hypovitaminózu E.
- Nadmerný alkoholový príjem: Nadmerná konzumácia alkoholu môže narušiť vstrebávanie a ukladanie vitamínu E v tele
Klinický obraz:
- Poruchy nervového systému: Najčastejším príznakom sú poruchy nervového systému, ako napríklad problémy s koordináciou, poruchy chôdze a svalová slabosť.
- Poruchy zraku: Ľudia s hypovitaminózou E môžu pozorovať zhoršené videnie, najmä pri zmene svetelných podmienok.
- Problémy so srdcovým a cievnym systémom: Niektoré štúdie naznačujú, že nedostatok vitamínu E môže byť spojený so zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych ochorení.
- Poruchy imunitného systému: Tokoferol je dôležitý pre správnu funkciu imunitného systému. Jeho nedostatok vedie k zvýšenému riziku infekcií.
- Poruchy reprodukčného systému: Hypovitaminóza E ovplyvňuje reprodukčný systém, čo sa prejavuje problémami so spermiami u mužov a neplodnosťou.
- Krvácavé prejavy: Vitamín E má úlohu v procese krvnej zrážanlivosti. Jeho nedostatok spôsobuje krvácavé problémy a predĺžené hojenie rán.
Diagnostika:
- Odber anamnézy
- Fyzikálne vyšetrenie: Lekár sa zameriava na príznaky, ktoré by mohli súvisieť s nedostatkom vitamínu E, napríklad problémy s koordináciou, svalovou slabosťou a iné.
- Laboratórne testy: Ďalšou diagnostickou metódou je meranie vitamínu tokoferolu v krvi. Avšak je dôležité si uvedomiť, že hladina vitamínu E v krvi nemusí vždy presne odrážať stav všetkých tkanív v tele, keďže je skladovaný hlavne v tukovom tkanive a pečeni.
- Hodnotenie príjmu potravy: Lekár hodnotí, či pacient konzumujete dostatočné množstvo potravín obsahujúcich vitamín E.
- Použitie ďalších diagnostických metód: Ak je to potrebné, môžu sa doplniť ďalšie diagnostické metódy na vyšetrenie stavu nervového systému alebo iných orgánov ovplyvnených nedostatkom vitamínu E.
Terapia:
Zvýšený príjem vitamínu E z potravy: Jeden z prvých krokov pri liečbe nedostatku vitamínu E je zabezpečiť vyváženú stravu obsahujúcu potraviny bohaté na vitamín E.
Doplnky vitamínu E: V niektorých prípadoch môže lekár predpísať doplnky vitamínu E, najmä ak je nedostatok výrazný, alebo ak nie je možné dosiahnuť dostatočný príjem vitamínu E z potravy. Je dôležité dodržiavať odporúčané dávky a vyhýbať sa nadmernému príjmu tokoferolu, pretože príliš veľké množstvo vitamínu E môže spôsobiť nežiaduce účinky.
Liečba základnej príčiny: Ak je nedostatok vitamínu E spôsobený inými zdravotnými problémami, ako sú problémy s trávením, ochorenia pečene alebo genetické ochorenia, je najdôležitejšia liečba základnej príčiny.
Pravidelné kontroly: Po zahájení liečby by sa mali realizovať pravidelné kontroly hladiny tokoferolu a prispôsobovanie liečby aktuálnemu stavu.