Acanthosis nigricans (Akantóza)

30.12.2023

Garant MUDr. Kristína Drugová MUDr. Kristína Drugová

Acanthosis nigricans je stav, ktorý spôsobuje oblasti tmavej – svetlohnedej až čiernej, hrubej zamatovej pokožky v záhyboch tela. Zvyčajne postihuje podpazušie, slabiny a zadnú stranu krku. Acanthosis nigricans má tendenciu postihovať ľudí s obezitou. Zriedkavo môže byť stav kože príznakom nádorového ochorenia vo vnútornom orgáne, ako je žalúdok alebo pečeň. Liečba príčiny acanthosis nigricans môže obnoviť zvyčajnú farbu a štruktúru pokožky.

Prejavy 

Hlavným znakom acanthosis nigricans je tmavá, hrubá, tmavohnedá až čierna pokožka v záhyboch tela. Často sa objavuje v podpazuší, slabinách a zadnej časti krku. Rozvíja sa pomaly. Postihnutá koža môže svrbieť, zapáchať a vytvárať kožné štítky.

Príčiny a rizikové faktory 

Acanthosis nigricans môže byť spôsobená viacerými príčinami, medzi ktoré zaraďujeme:

  • Inzulínová rezistencia - väčšina ľudí, ktorí majú acanthosis nigricans, má prítomnú rezinstenciu na inzulín. Inzulín je hormón vylučovaný pankreasom, ktorý umožňuje telu spracovať cukor. Inzulínová rezistencia vedie k rozvoju diabetu mellitus 2. typu. Inzulínová rezistencia tiež súvisí so syndrómom polycystických vaječníkov a môže byť faktorom, prečo sa acanthosis nigricans postupne vyvíja.
  • Niektoré lieky a výživové doplnky - vysoké dávky niacínu (vitamín B3), antikoncepčné lieky, rovnako aj prednizón a iné kortikosteroidy môžu spôsobiť acanthosis nigricans.
  • Nádorové ochorenie -  niektoré typy nádorových ochorení spôsobujú acanthosis nigricans. Patria sem lymfómy a karcinóm žalúdka, hrubého čreva a pečene.

Riziko acanthosis nigricans je vyššie u ľudí s obezitou. Riziko je tiež vyššie u ľudí s pozitívnou rodinnou anamnézou ochorenia, najmä v rodinách, kde je častá aj obezita a diabetes mellitus 2. typu.  

Diagnostika 

Acanthosis nigricans sa dá zistiť počas kožného vyšetrenia. Lekár dokáže stanoviť diagnózu podľa charakteristicky vyzerajúcej kože. Rovnako sa odporúča vyšetrenie glykovaného hemoglobínu a glukózovo – tolerančný test so stanovením inzulínu. Pri diferenciálnej diagnostike sa majú okrem nádorových ochorení vylúčiť aj ochorenia, ako je Addisonova choroba, hemochromatóza a pelagra. 

Liečba 

Acanthosis nigrans väčšinou ovplyvňuje iba vzhľad kože, a preto si nevyžaduje špecifickú terapiu. Dôležitá je však terapia základného patologického procesu. V prípade acanthosis nigricans spojenej s obezitou je dôležitou súčasťou liečby úprava hmotnosti. Akantóza spôsobená liekmi väčšinou ustúpi po ukončení podávania liekov, ktoré ju spôsobujú.