Kontaktná dermatitída
13.11.2023
Kontaktná dermatitída je svrbivý kožný exantém spôsobený priamym kontaktom s látkou, liekom alebo iným alergénom. Exantém, alebo výsev, nie je nákazlivý, ale môže byť veľmi nepríjemný. Túto reakciu môže spôsobiť veľa látok, napríklad kozmetika, vône, šperky alebo rastliny. Vyrážka sa často objaví v priebehu niekoľkých dní po expozícii.
Prejavy
Kontaktná dermatitída sa prejavuje na koži, ktorá bola priamo vystavená látke spôsobujúcej reakciu. Napríklad vyrážka sa môže objaviť pozdĺž nohy, ktorá sa obtrela o jedovatý brečtan. Vyrážka sa môže vyvinúť v priebehu niekoľkých minút až hodín po expozícii a môže trvať 2 až 4 týždne.
Príznaky kontaktnej dermatitídy sa značne líšia a môžu zahŕňať:
- Svrbivý exantém
- Kožné škvrny, ktoré sú tmavšie ako zvyčajne (hyperpigmentované)
- Suchá, popraskaná, šupinatá pokožka
- Hrbolčeky a pľuzgiere, niekedy s vytekaním sekrétu
- Opuch, pálenie alebo precitlivenosť
Príčiny
Kontaktná dermatitída je spôsobená vystavením alergénu, ktorý dráždi pokožku alebo vyvoláva alergickú reakciu. Látka môže byť jedným z tisícov známych alergénov a dráždivých látok. Ľudia majú často dráždivé a alergické reakcie súčasne.
Najbežnejším typom je dráždivá (iritačná) kontaktná dermatitída. K tejto nealergickej kožnej reakcii dochádza, keď dráždivá látka poškodí vonkajšiu ochrannú vrstvu pokožky. Niektorí ľudia reagujú na silné dráždivé látky už po jednorazovej expozícii. U iných sa môže objaviť vyrážka po opakovanom vystavení aj mierne dráždivým látkam, ako je mydlo a voda. A niektorí ľudia si časom na túto látku vytvoria toleranciu.
Medzi bežné dráždivé látky patria:
- Rozpúšťadlá
- Gumové rukavice
- Bielidlá a pracie prostriedky
- Vlasové prípravky
- Mydlo
- Vzdušné látky
- Rastliny
- Hnojivá a pesticídy
Alergická kontaktná dermatitída sa vyskytuje, keď látka, na ktorú ste citliví (alergén), spustí v koži imunitnú reakciu. Často postihuje len oblasť, ktorá prišla do kontaktu s alergénom. Môže to byť vyvolané aj niečím, čo sa dostane do tela prostredníctvom potravín, aróm, liekov alebo lekárskych alebo zubných procedúr (systémová kontaktná dermatitída).
Ľudia sa často stávajú citliví na alergény po mnohých kontaktoch s nimi v priebehu rokov. Akonáhle sa u vás vyvinie alergia na látku, aj jej malé množstvo môže vyvolať reakciu.
Bežné alergény zahŕňajú:
- Nikel, ktorý sa používa v šperkoch, prackách a mnohých iných predmetoch
- Lieky, ako sú antibiotické krémy
- Balzam z Peru (Myroxylon pereirae), ktorý sa používa v mnohých produktoch, ako sú parfumy, zubné pasty, ústne vody a príchute
- Formaldehyd, ktorý je v konzervačných látkach, kozmetike a iných výrobkoch
- Výrobky osobnej starostlivosti, ako sú telové vody, farby na vlasy a kozmetika
- Rastliny ako jedovatý brečtan a mango, ktoré obsahujú vysoko alergénnu látku zvanú urushiol
- Vzdušné alergény, ako je peľ ambrózie a sprejové insekticídy
- Produkty, ktoré spôsobujú reakciu po vystavení sa slnečnému žiareniu (fotoalergická kontaktná dermatitída), lieky a kozmetika
Komplikácie
Komplikáciou kontaktnej dermatitídy je rozvoj nasadajúcej infekcie, ktorá môže vzniknúť po nadmernom rozrušovaní výsevu, pri mokvaní alebo pri nesprávnej liečbe. Infekcia môže byť bakteriálna alebo v niektorých prípadoch aj mykotická. V závislosti od vyvolávateľa infekcie je nutné exantém preliečiť.
Prevencia
- Vyhnite sa dráždivým látkam a alergénom - pokúste sa identifikovať a vyhnúť sa príčine vyrážky. Na piercing uší a tela používajte šperky z hypoalergénneho materiálu, ako je chirurgická oceľ alebo zlato.
- Umyte si pokožku - v prípade jedovatého brečtanu, dubu jedovatého alebo sumachu jedovatého môžete väčšinu látky spôsobujúcej vyrážku odstrániť, ak si pokožku ihneď po kontakte s nimi umyjete. Použite jemné mydlo bez vône a teplú vodu. Kožu úplne opláchnite. Vyperte si aj oblečenie alebo iné predmety, ktoré mohli prísť do kontaktu s rastlinným alergénom, ako je napríklad jedovatý brečtan.
- Noste ochranný odev alebo rukavice - tvárové masky, okuliare, rukavice a iné ochranné predmety vás môžu chrániť pred dráždivými látkami, vrátane čistiacich prostriedkov pre domácnosť.
- Aplikujte nažehľovaciu náplasť na zakrytie kovových spojovacích prvkov vedľa pokožky - to vám môže pomôcť vyhnúť sa reakcii napríklad na džínsy.
- Naneste si ochranný krém alebo gél - tieto produkty môžu poskytnúť ochrannú vrstvu pre vašu pokožku. Napríklad pleťový krém bez predpisu obsahujúci bentoquatam môže zabrániť alebo znížiť reakciu pokožky na jedovatý brečtan.
- Použite hydratačného krému - pravidelné nanášanie hydratačných vôd môže pomôcť obnoviť vonkajšiu vrstvu pokožky a udržať ju pružnú.
- Dávajte si pozor na domáce zvieratá - alergény z rastlín, ako je jedovatý brečtan, sa môžu prichytiť na domáce zvieratá a potom sa preniesť na ľudí. Okúpte svojho domáceho maznáčika, ak si myslíte, že sa dostal do jedovatého brečtanu alebo niečoho podobného.
Diagnostika
Liečbou kontaktnej, alebo akejkoľvek dermatidídy sa zaoberá dermatovenerológ. Dôležitá je anamnéza, pri ktorej sa zameriavame na kontakt s alergénom, na dĺžku expozície a frekvenciu kontaktu. Dôležité sú subjektívne prejavy, ktoré popisuje pacient sám. Sledujeme vzhľad exantému, farbu, rozsah, farbu a nutné je vyšetriť celú kožu. Na diagnostiku sa využíva takzvaný patch test .
Náplasťový test (patch test) sa využíva na identifikáciu príčiny výsevu. V tomto teste sa malé množstvá potenciálnych alergénov nanesú na lepivé náplasti. Potom sa náplasti umiestnia na pokožku a zostanú na pokožke 2 až 3 dni. Počas tejto doby budete musieť udržiavať chrbát v suchu. Potom lekár skontroluje kožné reakcie pod náplasťami a určí, či je potrebné ďalšie testovanie. Tento test môže byť užitočný, ak príčina výsevu nie je zrejmá alebo ak sa často opakuje.
Liečba
Dôležité je určiť príčinu a následne sa vyhýbať kontaktu s alergénom. Ak kroky domácej starostlivosti nezmierňujú prítomné príznaky, môžu sa využiť lieky:
Kortikosteroidné krémy alebo masti - aplikujú na pokožku, aby pomohli upokojiť exantém. Môžu sa použiť lokálne steroidy na predpis. Nutné je dôkladné usmernenie od lekára, koľko krát denne je možné krémy s kortikoidmi nanášať.
Lieky v tabletovej forme – v závažných prípadoch môže lekár predpísať tabletky na zmiernenie opuchu, svrbenia alebo antibiotiká proti bakteriálnej superinfekcii.