Infekčná mononukleóza

20.10.2023

Infekčná mononukleóza sa často označuje aj ako choroba z bozkávania. Vírus, ktorý spôsobuje mononukleózu je najčastejšie vírus Epstein-Barrovej (EBV) alebo Cytomegalovírus (CMV). Šíri sa slinami. Vírusom EBV je nakazené vysoké percento populácie bez zjavných príznakov. Títo pacienti sú často prenášači ochorenia. Môže sa preniesť bozkávaním alebo aj zdieľaním rovnakého pohára alebo kuchynského náčinia s niekým, kto je infikovaný EBV. Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u mladistvých. Malé deti majú zvyčajne málo príznakov a infekcia často zostáva nediagnostikovaná.

Príznaky 

Mononukleóza sa môže prejaviť ako:

 • Pseudomembranózna angína- povlaky na mandliach
 • Zdurené lymfatické uzliny na krku a v podpazuší
 • Zväčšená pečeň, slezina
 • Bolesť v krku, ktorá sa nezlepší ani po liečbe antibiotikami
 • Horúčky, ktoré pretrvávajú aj 10-14 dní
 • Opuchnuté krčné mandle
 • Bolesť hlavy
 • Kožná vyrážka
 • Únava

Inkubačná doba vírusu je približne štyri až šesť týždňov, teda doba od preniknutiiu vírusu do organizmu až po objavenie sa prvých príznakov. U malých detí môže byť inkubačná doba kratšia.. Príznaky a symptómy, ako je horúčka a bolesť hrdla, sa zvyčajne zmiernia v priebehu niekoľkých týždňov. Ale únava, zväčšené lymfatické uzliny a opuchnutá slezina môžu trvať o niekoľko týždňov dlhšie.

Ako odlíšiť mononukleózu od angíny?

Príznaky angíny a mononukleózy sú veľmi podobné v počiatočných štádiách ochorenia. Prítomná je bolesť hrdla, nahnisané mandle, horúčka. Jeden z prvých rozdielov je, že pri angíne sú nahnisané mandľové čapy zatiaľ čo pri mononukleóze sú prítomné povlaky na mandliach. Začiatok angíny je zväčša náhly, prudký s vysokými horúčkami. Pri mononukleóze je nástup pomalší, prítomná je nadmerná únava, zväčšené lymfatické uzliny a horúčky trvajú dlhšie. Z laboratórnych testov pri mononukleóze môžeme pozorovať zvýšenú aktivitu pečeňových enzýmov a pri fyzikálnom vyšetrení je hmatná zväčšená pečeň aj slezina. 

Príčiny 

Najčastejšou príčinou mononukleózy je vírus Epstein-Barr, ale podobné príznaky môžu spôsobiť aj iné vírusy. Tento vírus sa šíri slinami a môže sa preniesť pri bozkávaní alebo pri zdieľaní jedla či nápojov. Aj keď sú príznaky mononukleózy nepríjemné, infekcia ustúpi sama bez dlhodobých účinkov. Väčšina dospelých bola vystavená vírusu Epstein-Barrovej a vytvorili si protilátky. To znamená, že sú imúnne a nedostanú mononukleózu.

Komplikácie 

Zväčšenie sleziny - mononukleóza môže spôsobiť zväčšenie sleziny. V extrémnych prípadoch môže až prasknúť, čo spôsobí ostrú, náhle vzniknutú bolesť v ľavej časti hornej časti brucha. Ak sa takáto bolesť objaví, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc - možno budete potrebovať operáciu. Slezina je malý orgán zvyčajne veľký ako päsť. Množstvo stavov, vrátane ochorenia pečene a niektorých druhov rakoviny, môže spôsobiť zväčšenie vašej sleziny.

Problémy s pečeňou - môžu sa vyskytnúť aj problémy s pečeňou, ako sú:

 • Hepatitída - môže sa vyskytnúť mierny zápal pečene.
 • Žltačka - občas sa objaví aj zožltnutie pokožky a očných bielkov. 

Menej časté komplikácie:

 • Anémia — zníženie počtu červených krviniek a hemoglobínu, proteínu bohatého na železo v červených krvinkách
 • Trombocytopénia — znížený počet krvných doštičiek, čo sú krvinky, ktoré sa podieľajú na zrážaní krvi
 • Problémy so srdcom – zápal srdcového svalu (myokarditída)
 • Komplikácie týkajúce sa nervového systému — meningitída, encefalitída a Guillain-Barreov syndróm
 • Opuchnuté mandle - môžu blokovať dýchanie
 • Vírus Epstein-Barrovej môže spôsobiť oveľa závažnejšie ochorenie u ľudí s narušeným imunitným systémom. Ľudia s oslabeným imunitným systémom sú pacienti s HIV/AIDS alebo ľudia užívajúci lieky na potlačenie imunity po transplantácii. 

Prevencia 

Mononukleóza sa šíri slinami. Ak ste infikovaní, môžete pomôcť zabrániť šíreniu vírusu na ostatných tým, že ich nebudete bozkávať a nebudete zdieľať jedlo, riad, poháre a náčinie až niekoľko dní po zlepšení horúčky – a ak je to možné, aj dlhšie. A nezabudnite si pravidelne umývať ruky, aby ste zabránili šíreniu vírusu. Vírus Epstein-Barrovej môže pretrvávať v slinách niekoľko mesiacov po infekcii. Neexistuje žiadna vakcína na prevenciu mononukleózy. 

Diagnostika 

Základom diagnostiky je tak ako pri každom vyšetrení dôkladná anamnéza, ktorá sa opiera o prítomné prejavy ochorenia. Fyzikálne vyšetrenie zahŕňa vyšetrenie lymfatických uzlín, mandlí, pečene a sleziny. Z laboratórnych vyšetrení sa vyšetrujú prítomné protilátky. Ak je potrebné ďalšie potvrdenie, môže sa vykonať monospot test na kontrolu protilátok proti vírusu Epstein-Barr v krvi. Tento skríningový test poskytuje výsledky do jedného dňa. Ale nemusí odhaliť infekciu počas prvého týždňa choroby. Iný test na protilátky si vyžaduje dlhší čas na výsledok, ale dokáže odhaliť ochorenie už počas prvého týždňa od začiatku príznakov.

Vyšetrenie počtu bielych krviniek zahŕňa zistenie zvýšeného počtu bielych krviniek alebo abnormálne vyzerajúcich bielych krviniek. Tieto krvné testy nepotvrdia priamo mononukleózu, ale môžu dopomôcť k finálnej diagnostike. 

Liečba 

Neexistuje žiadna špecifická terapia na liečbu infekčnej mononukleózy. Antibiotiká nefungujú proti vírusovým infekciám. Liečba zahŕňa najmä starostlivosť o celkový stav, ako je dostatok odpočinku, zdravá strava a pitie dostatočného množstva tekutín. Na liečbu horúčky alebo bolesti hrdla môžete užívať voľnopredajné lieky proti bolesti.

Liečba sekundárnych infekcií a iných komplikácií - sreptokoková infekcia niekedy sprevádza bolesť hrdla pri mononukleóze. Môže sa tiež vyvinúť infekcia dutín alebo infekcia mandlí (tonzilitída). V takom prípade bude nutné nasadiť antibiotiká. Závažné zúženie dýchacích ciest možno liečiť kortikosteroidmi. Amoxicilín a iné antibiotiká, vrátane tých, ktoré sú vyrobené z penicilínu, sa neodporúčajú ľuďom s mononukleózou. V skutočnosti sa u niektorých ľudí s mononukleózou, ktorí užívajú jeden z týchto liekov, môže vyvinúť vyrážka. Vyrážka však nevyhnutne neznamená, že sú alergickí na antibiotikum. Ak je to potrebné, na liečbu infekcií, ktoré môžu sprevádzať mononukleózu, sú k dispozícii iné antibiotiká, ktoré s menšou pravdepodobnosťou spôsobia vyrážku.