Izosporóza
18.10.2023
Ide o parazitárne ochorenie tenkého čreva, ktorého vyvolávateľom je prvok Cystoisospora belli. Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje v tropických a subtropických oblastiach, ako je Afrika, Južná Amerika a Ázia. V našich oblastiach sa ochorenie vyskytuje len zriedka, ide hlavne o importovanú nákazu. Zdrojom nákazy je hlavne človek.
Cystoisospora belli sa prenáša alimentárnou cestou, teda po požití potravy alebo vody, ktorá je kontaminovaná. Následne sa prvok usadzuje v tráviacej rúre, nakoľko je imúnny proti žalúdočným šťavám, ľahko prestupuje nižšie do tenkého čreva.
Prejavy
Ochorenie sa v najväčšej miere prejavuje u ľudí s oslabenou imunitou, ako sú napríklad pacienti s HIV, po transplantácii alebo u ľudí po protinádorovej liečbe. Inkubačná doba ochorenia je 7 dní, ide od obdobie od vniknutia mikroorganizmu do človeka až po objavenie prvých príznakov. Oocysty parazita po usadení sa v tenkom čreve spôsobujú poruchu absorbcie živín. Ďalej sa ochorenie sprevádzajú prejavy ako sú:
- vodnaté hnačky – môžu byť aj chronické
- dehydratácia
- strata hmotnosti
- horúčka
- vyčerpanie a celková slabosť
- bolesť brucha a kŕče
- strata chuti do jedla
Príčiny
Ochorenie spôsobuje Cystoisospora belli, parazitárny mikroorganizmus, ktorý sa vyskytuje v potravinách a vo vode. Ku nákaze dochádza najčastejšie po nedostatočnej tepelnej úpravy potravín. Ochorenie sa prenáša alimentárnou cestou aj z človeka na človeka.
Diagnostika
Základom anamnézy je dôkladná anamnéza zameraná na cestovateľskú anamnézu. Ochorenie sa u nás vyskytuje hlavne ako importovaná nákaza, čo znamená, že sa človek nakazí v zahraničí. Prejavy sú veľmi nešpecifické, preto je potrebné odobrať vzorku stolice na mikrobiologické vyšetrenie na dôkaz prítomnosti parazita. Ochorenie je možné diagnostikovať len pomocou mikroskopu, pretože parazit je príliš malý.
Liečba a prevencia
Liečba je založená na medikamentóznej terapii, podávajú sa antiparazitiká, ako sú napríklad kotrimoxazol alebo pyrometamín. Liečba môže trvať aj 10 dní. U ľudí, ktorí trpia závažnými hnačkami je nutné nahrádzať stratené tekutiny a minerály. Samozrejmosťou je aj kľud na lôžku a šetrná strava. Dôležitá je aj prevencia, ktorá spočíva v dôkladnej hygiene rúk, vyvarovaniu sa pitiu vody z vodovodu v zahraničí, rovnako aj s ľadom. Uprednostniť by sme mali balenú vodu, ktorá je sýtená. Potraviny je nutné dostatočne tepelne spracovať.