Izosporóza

18.10.2023

Ide o parazitárne ochorenie tenkého čreva, ktorého vyvolávateľom je prvok Cystoisospora belliOchorenie sa najčastejšie vyskytuje v tropických a subtropických oblastiach, ako je Afrika, Južná Amerika a Ázia. V našich oblastiach sa ochorenie vyskytuje len zriedka, ide hlavne o importovanú nákazu. Zdrojom nákazy je hlavne človek. 

Cystoisospora belli sa prenáša alimentárnou cestou, teda po požití potravy alebo vody, ktorá je kontaminovaná. Následne sa prvok usadzuje v tráviacej rúre, nakoľko je imúnny proti žalúdočným šťavám, ľahko prestupuje nižšie do tenkého čreva. 

Prejavy 

Ochorenie sa v najväčšej miere prejavuje u ľudí s oslabenou imunitou, ako sú napríklad pacienti s HIV, po transplantácii alebo u ľudí po protinádorovej liečbe. Inkubačná doba ochorenia je 7 dní, ide od obdobie od vniknutia mikroorganizmu do človeka až po objavenie prvých príznakov. Oocysty parazita po usadení sa v tenkom čreve spôsobujú poruchu absorbcie živín. Ďalej sa ochorenie sprevádzajú prejavy ako sú: 

  • vodnaté hnačky – môžu byť aj chronické
  • dehydratácia
  • strata hmotnosti
  • horúčka
  • vyčerpanie a celková slabosť
  • bolesť brucha a kŕče
  • strata chuti do jedla

Príčiny 

Ochorenie spôsobuje Cystoisospora belli, parazitárny mikroorganizmus, ktorý sa vyskytuje v potravinách a vo vode. Ku nákaze dochádza najčastejšie po nedostatočnej tepelnej úpravy potravín. Ochorenie sa prenáša alimentárnou cestou aj z človeka na človeka. 

Diagnostika 

Základom anamnézy je dôkladná anamnéza zameraná na cestovateľskú anamnézu. Ochorenie sa u nás vyskytuje hlavne ako importovaná nákaza, čo znamená, že sa človek nakazí v zahraničí. Prejavy sú veľmi nešpecifické, preto je potrebné odobrať vzorku stolice na mikrobiologické vyšetrenie na dôkaz prítomnosti parazita. Ochorenie je možné diagnostikovať len pomocou mikroskopu, pretože parazit je príliš malý. 

Liečba a prevencia

Liečba je založená na medikamentóznej terapii, podávajú sa antiparazitiká, ako sú napríklad kotrimoxazol alebo pyrometamín. Liečba môže trvať aj 10 dní. U ľudí, ktorí trpia závažnými hnačkami je nutné nahrádzať stratené tekutiny a minerály. Samozrejmosťou je aj kľud na lôžku a šetrná strava. Dôležitá je aj prevencia, ktorá spočíva v dôkladnej hygiene rúk, vyvarovaniu sa pitiu vody z vodovodu v zahraničí, rovnako aj s ľadom. Uprednostniť by sme mali balenú vodu, ktorá je sýtená. Potraviny je nutné dostatočne tepelne spracovať.