Periorálna dermatitída

09.10.2023

Periorálna dermatitída je neinfekčné kožné ochorenie, pre ktoré je typická tvorba červených papúl, pustúl alebo ich kombinácie na začervenanej koži. Pacienti subjektívne popisujú pocit napätia, pálenia a svrbenia. Ochorenie často recidivuje a môže stať chronickým. Výsev je typický pre oblasť v okolí pier, no môže sa šíriť aj na nos, bradu, do okolia očí a v zriedkavých prípadoch aj na čelo. Ochorenie najčastejšie postihuje ženy v 20 až 45 roku života. 

Príčina 

Samotná príčina vzniku nie je celkom jasná. Predpokladá sa, že existuje mnoho príčin, medzi ktoré radíme hlavne dlhodobé užívanie lokálnych kortikosteroidov a ich používanie priamo ovplyvňuje intenzitu prejavu. Rovnako sa periorálna dermatitída môže objaviť aj pri užívaní celkových alebo inhalačných kortikosteroidov. Vysvetľuje sa to lokálnym poškodením kožnej bariéry. Ďalším významným faktorom pre vznik ochorenia zohráva kozmetika. Často môže periorálnu dermatitídu vyvolať aplikácia krémov s obsahom vazelíny, parafínov. Iritačným je aj laurylsulfát nachádzajúci sa najmä v šampónoch. U niektorých jedincov môže zápal vyvolať aj fluorid obsiahnutý v zubnej paste.

Hormonálna nerovnováha ale aj užívanie antikoncepcie je ďalším rizikovým faktorom vzniku periorálnej dermatitídy. Ochorenie sa pomerne často vyskytuje aj u pacientov s atopickou dermatitídou. Mikroorganizmy, ktoré môžu mať podiel na vzniku periorálnej dermatitídy sú kvasinky Candida species a roztoče Demodex foliculorum. K zhoršeniu stavu prispieva aj UV žiarenie. 

Príčiny vzniku: 

  • Lokálne a inhalačné kortikosteroidy
  • Kozmetika s obsahom vazelíny, parafínov, laurylsulfátu
  • Zubná pasta s obsahom fluoridov
  • Hormonálna nerovnováha
  • Antikoncepcia
  • Kvasinky a roztoče

Príznaky  

Typicky sú prítomné špicaté papulky až pustuly, ktoré môžu byť naplnené hnisomalebo tekutinou. Koža, na ktorej je prítomný výsev, býva červenej farby, je suchá a šúpe sa. Hlavné oblasti, kde sa periorálna dermatitída objavuje je okolie pier s periorálnym výbledom (exantém sa nevyskytuje tesne okolo pier) , brada, nasolabiálne ryhy, menej často glabela (stred čela nad nosom) okolie očí a líca. 

Liečba 

Základom terapie je odstránenie vyvolávajúcej príčiny, hlavne vynechanie používania lokálnych kortikosteroidov. Je nutné obmedziť aj používanie kozmetiky. Ide o terapiu, ktorú označujeme ako nulová. Hlavné je vynechanie hydratačnej kozmetiky, čistiace gély a dekoratívnu kozmetiku. Tvár sa odporúča umývať s čistou vodou, nepoužívať fluórové zubné pasty alebo ústne vody. 

Lokálne je možné použiť antibiotiká hlavne u pacienta s atopickou dermatitídou aby sme predišli rozvoju komplikácií.

Odporúča sa lokálnu terapiu nestriedať a ak je efekt nedostatočný, treba prejsť na celkovú liečbu. V horších prípadoch sa indikujú izotretioníny. Liečba musí byť dôkladne nastavená a sledovaná dermatovenerológom. 

Prevencia

Na to aby sme mohli periorálnej dermatitíde predísť, musíme zistiť vyvolávajúcu príčinu. Odporúča sa používať produkty s jednoduchým zložením, bez parfumácie s vhodným pH pre pokožku. Pokožku si treba chrániť pred UV žiarením pomocou krémov s obsahom SPF. Dôležité je si tvár nechytať a ak je to nevyhnutné vždy len s čistými rukami.