Vulvitída (zápal vonkajších ženských pohlavných orgánov)
25.07.2023
Vulvitída je pomerne zriedkavé zápalové ochorenie vonkajších ženských pohlavných orgánov, medzi ktoré zaraďujeme veľké a malé pysky ohanbia, klitoris a predsieň pošvy. Príčinou nízkej frekvencie je zvýšená imunologická odolnosť pokožky proti mikroorganizmom, ktoré sa v týchto miestach trvalo vyskytujú (E. coli, enterokoky, stafylokoky, streptokoky).
V prípade primárnej vulvitídy infekcia vzniká väčšinou pri mechanickom poškodení pokožky alebo pri poruchách trofiky a celkových ochoreniach, ako je diabetes mellitus, anémia alebo porucha imunitného systému. Môže sa vyvinúť folikulitída, furunkulóza alebo erysipel vulvy.
Sekundárna vulvitída vzniká na podklade chronického dráždenia výtokom pri chronickom zápale pošvy. Kožu vulvy môžu postihovať HPV infekcia alebo HSV infekcia. Dnes treba aj myslieť na nákazu syfylisom.
Príčiny vzniku
Medzi možné príčiny vzniku zaraďujeme:
- nedostatočná hygiena
- používanie mydlových hygienických gélov
- alergia na hygienické pomôcky ako sú tampóny a vložky
- dlhodobé nosenie mokrých plaviek a kúpanie v bazénoch
- poranenie vonkajších genitálií- jazda na bicykli alebo na koni
- infekčné ochorenie
- vaginálny výplach, ktorý spôsobí rozvrat fyziologickej flóry
Prejavy
Ochorenie sa prejavuje začervenaním a zdurením kože vonkajších rodidiel, s povrchovými léziami alebo hnisavým povlakom. Bakteriálny zápal spôsobuje skôr tupšie bolesti v postihnutom mieste, v prípade mykotickej infekcie prevláda svrbenie a pálenie. Tieto subjektívne ťažkosti sa zhoršujú po močení (pseudodysúria) a často sa pridružuje uretritída. Rozlišujeme akútnu a chronickú vulvitídu, pre akútnu je typické, že príznaky sa objavujú vo veľmi krátkom čase, zatiaľ čo chronická je charakteristická svojim pozvoľným priebehom. Hlavné príznaky sú:
- vaginálne svrbenie
- žltý alebo žltozelený výtok, biele škvrny na vulve
- bolesť pri pohlavnom styku
- bolestivé močenie
- aginálne svrbenie
Mykotické infekcie
Najčastejšie je infekcia spôsobená hubou Candida. Ide o oportúnneho patogéna, to znamená, že k premnoženiu dôjde v takom prípade, ak je narušený imunitný systém alebo po dlhodobom užívaní antibiotickej liečby. Typicky býva prítomné svrbenie a pálenie, zhoršujúce sa pred menštruačným krvácaním. Výtok je bielej farby, tvarohovej konzistencie.
Vírusové infekcie
Najčastejším pôvodcom ochorenia je herpetický vírus druhého typu (HSV2). Typicky je prítomné svrbenie vonkajších genitálií a vyrážka vo forme pľuzgiera, ktorý je naplnený čírou tekutinou. Po niekoľkých dňoch pľuzgier praská a vytvárajú sa rany, ktoré sa postupne zahoja.
Atrofická vulvitída
Typicky je prítomný zápal vulvy a stenčenie sliznice. Ochorenie sa objavuje v období menopauzy, kvôli zníženej hladine estrogénov. Hormonálna nerovnováha vedie k zníženiu množstva laktobacilov, ktoré sú zodpovedné za fyziologickú flóru vo vulve, ktorá pôsobí ako ochranný faktor pred infekciou. Objavujú sa nepríjemné nešpecifické pocity v slabinách, ktoré sa zhoršujú pri pohybe, močení a pri pohlavnom styku. Genitálie sú typicky červenej farby a sú opuchnuté.
Alergická vulvitída
Ide o nadmernú precitlivenosť vulvy na rôzne látky, chemikálie alebo hygienické pomôcky. Ako iritant pôsobia aj parfumované prípravky alebo lubrikanty. Rizikové je aj nosenie syntetickej spodnej bielizne. Prítomné je svrbenie a začervenanie, zhoršujúce sa pri pohybe a pohlavnom styku.
Vulvitída počas tehotenstva
Tehotenstvo je obodbie, kedy dochádza k nadmerným výkyvom v hormonálnom profile ženy, ktoré vedú ku zníženej obranyschopnosti. Objavujú sa typické príznaky ako svrbenie a pálenie, nepríjemné pocity pri sedení, opuchy pyskov a výtok. Ochorenie je nutné včas liečiť, pretože môže progredovať do vyšších častí (vulvovaginitída) a môže dôjsť až k predčasnému pôrodu alebo potratu.
Vulvidída v detskom veku
Najčastejšie sa vyskytuje u dievčat mladších ako 10 rokov, pretože majú nižšie hladiny estrogénov. Zároveň je u nich typické mierne zásadité pH a nemajú ešte vyvinuté ochlpenie. Všetko prispieva k zvýšenému riziku vzniku infekcie. Dieťa býva nepokojné, odmieta osobnú hygienu, býva prítomné začervenanie, opuchy alebo pri bakteriálnej infekcii žltozelený výtok.
Diagnostika
Ochorenie je nutné dôkladne konzultovať s gynekológom. Na začiatku je treba sa oboznámiť s anamnézou, vykonáva sa fyzikálne vyšetrenie, samozrejmosťou je vykonanie steru pre mikrobiologické vyšetrenie, aby sme dokázali efektívne namieriť terapiu.
Liečba
Liečba je kauzálna (zameraná na príčinu), podľa výsledku mikrobiologického vyšetrenia. V prípade primárnej vulvitídy postačuje lokálna antibiotická alebo antimykotická liečba mastičkami. Dôležitá je pohlavná abstinencia, nedráždivá diéta a bavlnená nedráždivá spodná bielizeň. Svrbenie dokážeme zmierniť antihistaminikami. Prevencia spočíva hlavne v dodržiavaní hygienických zásad.
Dôležité je pravidelne si meniť spodnú bielizeň a sprchovať sa dva krát denne, s vodou izbovej teploty. Používané sprchové gély by mali mať neutrálne pH, aby neboli dráždivé pre fyziologickú flóru. Neodporúča sa plávanie v bazénoch, spoločné wellness zariadenia, ani kúpanie sa vo vani.