Omrzliny (congelatio)

08.05.2023

Omrzlina je poškodenie kože a hlbších tkanív pôsobením teploty nižšej ako 0°C a vzniká kombináciou nízkej teploty a ischémie. Vznik omrzlín závisí nie len od intenzity chladu a dĺžky expozície, vlhkosti vzduchu a rýchlosti vetra, ale aj od charakteru oblečenia, telesnej aktivity, zdravotného stavu a telesnej kondície. Rizikové faktory sú hlavne nedostatočné a tesné oblečenie, vyčerpanosť a vplyv alkoholu. 

Klinický obraz 

Omrzliny sa najskôr a najčastejšie vyvíjajú na akrálnych častiach tela - prstoch nôh a rúk, nose, ušniciach, lícach. Postihnuté ale môžu byť aj iné časti tela. Rozlišujeme tri stupne:

  • 1. stupeň - congelatio erythematosa - po zohriatí je koža v dôsledku reaktívnej vazodilatácie začervenaná a mierne bolestivá. V priebehu niekoľkých hodín až dní sa cirkulačné pomery v koži upravujú a klinický nález ustupuje. 
  • 2. stupeň - congelatio bullosa - subepidermálne pľuzgiere na začervenanej spodine, vyvíjajúce sa po oteplení kože, môžu byť rôznej veľkosti, ich obsah je číry alebo hemorafický. Subjektívne je prítomná bolestivosť. Hojenie prebieha bez následkov. Možnou komplikáciou je sekundárna infekcia erózii po popraskanú pľuzgierov. 
  • 3. stupeň - congelatio escharotica - poškodenie epidermy, kória a hlbšie uložených tkanív intenzívnym chladom, ktoré vyúsťuje do nekrózy. V priebehu niekoľkých hodín až dní postihnuté časti nadobúdajú modročiernu farbu, tkanivo je tuhé, necitlivé, vyvíja sa suchá, mumifikačná nekróza. V prípade bakteriálnej superinfekcie vzniká prognosticky nepriaznivá vlhká nekróza, nazývaná aj ako gangréna. Hojenie je dlhodobé, jazvami, často je ale nutná amputácia. Poškodenie nervov a ciev pri hlbokých omrzlinách môže mať za následok dlhodobo pretrvávajúce parestézie a abnormálnu vnímavosť na chlad. 

Liečba

Rýchle ohriatie postihnutých častí tela do vody teplej 40 - 42°C po dobu 20 minút, bez masírovania, expozícia vyššej teplote je kontraindikovaná. Vhodné sú horúce nápoje s cieľom celkového ohriata organizmu. Celkovo sa podávajú vazodilatačné infúzie, lieky proti bolesti, pri sekundárnej infekcii baktériami sú indikované antibiotiká. Pri 3. stupni sú antibiotiká indikované ako profylaxia. Lokálna liečba je rovnaká ako pri popáleninách, aplikujú sa kortikosteroidy alebo kombinované prípravky s antiseptickými látkami v kréme alebo v masti. Chirurgické odstránenie nekrotických tkanív je indikované v nevyhnutných prípadoch. Prognóza závisí od stupňa a rozsahu postihnutia.