Celulitída

Celulitída, často označovaná ako “pomarančová koža” je zhrubnutie kože a podkožného väziva hlavne v oblasti bokov, stehien, zadku, brucha a rúk. Je to kozmetický problém, ktorý súvisí s retenciou (zadržiavaním) vody v tukovom tkanive. Nevyskytuje sa len u obéznych ľudí, často je aj u chudých, zriedka sa vyskytuje u mužov. 

Vznik celulitídy

Celulitída vzniká v podkožnom tkanive, ktoré je tvorené tukovým tkanivom, ktoré je zásobené krvou a zaistený je aj žilový a lymfatický odtok. Podkožne tukové tkanivo slúži ako izolátor tepla, má ochrannú funkciu proti mechanickým vplyvom (tlak, náraz) a je zásobárňou vody a energie. Ženy majú v provnaní s mužmi dvojnásobné množstvo tukových buniek, ktoré sú schopné ukladať viac tuku a pri nadmernej výžive zväčšujú svoj objem až 200 – krát. Vlákna väzivového tkaniva u žien sú zvislé, koža je pružnejšia a dokáže sa viac roztiahnuť. Tukové lalôčiky sa napĺňajú nepravidelne. Naopak muži majú väzivové vlákna sieťovité. U nich sa preto celulitída vyskytuje hlavne v oblastiach, kde pôsobí mechanická sila, hlavne v oblasti nosenia opasku, tesného oblečenia a podobne.

Príčiny

Vznik celulitídy je podmienený narušenou látkovou výmenou. Etiológia (príčina) je multifaktoriálna, na vzniku sa podieľa mnoho vnútorných aj vonkajších faktorov.

  • Dedičnosť – je to kľúčový faktor pri vzniku celulitídy, rolu zohráva typ postavy a slabosť väzivového tkaniva.
  • Hormóny – estrogény (ženské pohlavné hormóny) zvyšujú priepustnosť krvných ciev, uvoľňujú väzivové tkanivo, prispievajú k ukladaniu vody a tuku. Rovnaký efekt majú aj hormonálne prípravky. 
  • Nedostatočná pohybová aktivita – vedie k ochabovaniu svalov a väzivového tkaniva. Tuky sa nedokonalo spalujú a zvyšuje sa ich ukladanie v podkoží. Cirkulácia krvi a lymfy sa spomaľuje, rovnako sa spomaľuje aj látková výmena. 
  • Nadváha – pri zvýšenom príjme dochádza aj k zvýšeniu telesnej hmotnosti. Tukové bunky sa plnia nerovnomerne a prenikajú oslabeným väzivovým tkanivom na povrch kože. Vznikajú hrbočeky a nerovnosti. 
  • Zlé stravovacie návyky – zlé návyky, hlavne nadmerný príjem cukrov, živočíšnych tukov, solí a pitie kávy, nedostatok ovocia a zeleniny vedú k nadmernému ukladaniu odpadových látok v medzibunkovej tekutine. K tomu všetkému prispieva aj nedostatočný pitný režim.
  • Nevhodná obuv a spodné prádlo – pri nosení vysokých opätkov sa skracuje lýtkový sval a nemôže sa uplatniť dostatočne svalová pumpa. Tesné a škrtiace prádlo spomaľuje lymfatickú drenáž a krvnú cirkuláciu. 
  • Dlhé státie a dlhé lety – dlhé státie na mieste a dlhé cesty lietadlom alebo autobusom nad 10 hodín vedú ku stagnácii krvi v žilách a postupne k vytvoreniu opuchov na dolných končatinách.
  • Stres , fajčenie – veľmi významné faktory podporujúce vznik celulitídy.

Prejavy

Koža je v mieste postihnutia chladnejšia, má hrbolovitý a nerovný tvar, je ochabnutá a  pripomína pomarančovú šupu. Najčastejšie sa vyskytuje na zadku, stehnách a na bokoch.  

Diagnostika

Medzi základné diagnostické testy patrí takzvaný štípací test, ktorý je pozitívny, keď pri stlačení kože oboma rukami na prednej strane stehna sa utvoria hrboly a nerovnosti. Využíva sa aj termografia, ktorá zobrazuje chladné miesta, ktoré sú postihnuté celulitídou. 

Komplexná starostlivosť

Liečba, ak má byť účinná, musi byť komplexná. Ad jedna je nutná starostlivosť o pokožku, buď masážne techniky, používanie peelingov – exfoliácií, autolymfomasážne prístroje alebo aplikácia krémov a termogélov za účelom aktivácie lymfatického systému, hlavne s rastlinnými extraktmi – škorica, jalovec.

Zvýšenie fyzickej aktivity – plávanie, chôdza, bicyklovanie, tancovanie – podporujú metabolizmus a prekrvenie v problematickćh častiach tela. K tomu samozrejme treba zmeniť životný štýl a zvýšiť príjem ovovcia a zeleniny. 

Mnoho kozmetických salónov dnes odporúča rôzne programy na podporu redukcie celulitídy, medzi ktoré sa zaraďuje prístrojová lymfodrenáž. Takéto ošetrenie sa má aplikovať v pravidelnej dobe, opakovane po dobu viacerých týždňov až mesiacov.

Veľmi dôležitou súčasťou je zvýšiť príjem tekutín, v podobe čistej vody. Príjem tekutín denne by mal byť okolo dvoch litrov, ideálne 200ml každú hodinu bdelého času dňa. 

K podpore lymfatického toku je možné využiť aj kompresné nohavice alebo legíny alebo iné zdravotnícke pomôcky.