Geografická atrofia
24.04.2025

Geografická atrofia je pokročilým štádiom suchej formy vekom podmienenej makulárnej degenerácie. Žltá škvrna (macula lutea) je časť oka o priemere asi 55 milimetrov, ktorá sa nachádza v centrálnej časti sietnice a je miestom najostrejšieho videnia. Vznik geografickej atrofie je podmienený viacerými vonkajšími a vnútornými faktormi, ktoré vedú k zhoršeniu zrakovej ostrosti, šeroslepote a zhoršenému farbocitu.
Príčina
Presný mechanizmus vzniku geografickej atrofie (GA) nie je známy. Pravdepodobne ide o multifaktoriálny proces, ktorý je vyvolaný vnútornými aj vonkajšími faktormi pôsobiacimi na pigmentový epitel sietnice, najmä oxidačným stresom spôsobeným vysokou metabolickou aktivitou fotoreceptorov a environmentálnymi vplyvmi, ako je napríklad cigaretový dym. Variácie viacerých génov, najmä tých, ktoré sa podieľajú na komplementovom systéme, zvyšujú riziko vzniku GA.Predpokladá sa , že s pribúdajúcim vekom sa škody spôsobené týmito stresormi kumulujú, čo v kombinácii s genetickou predispozíciou vedie k vzniku zmien na sietnici.
Prejavy
- Strata zrakovej ostrosti, ktorá sa prejavuje v každodennom živote sťaženým čítaním, šoférovaním.
- Šeroslepota – zhoršené videnie za šera.
- Skotóm – výpadok zorného poľa.
- Zmena vnímania farieb.
Diagnostika
Pacienti najčastejšie vyhľadajú zdravotnú pomoc pre zhoršujúci sa zrak, preto je prvým krokom v diagnostike odber anamnézy. Nasleduje vyšetrenie zrakovej ostrosti do blízka a diaľky, vyšetrenie očného pozadia a oftalmoskopia. Na podrobnejšie posúdenie sietnice sa využíva optická koherentná tomografia (OCT), fluorescenčná angiografia (FAG), mikroperimetria.
Terapia
V liečbe geografickej atrofie sa skúma účinok itravitreálnych (aplikovaných do sklovca oka) injekcií pegcetacoplanu a avacincaptad pegolu. Určité zlepšenie kvality života môže priniesť aj implantácia miniatúrneho vnutroočného teleskopu.