Trakčná alopécia
22.04.2025

Trakčná alopécia je typ vypadávania vlasov, ktorý vzniká v dôsledku dlhodobého a opakovaného ťahu vlasov. Tento ťah môže byť spôsobený nevhodnými účesmi, vlasovými pokrývkami alebo zlozvykmi, ktoré nadmerne zaťažujú vlasy. Na rozdiel od iných typov alopécie, trakčná alopécia vzniká mechanickým ťahom, nie autoimunitne. Diagnóza sa stanovuje na základe anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia. Terapia spočíva v režimových opatreniach a eliminácii vyvolávajúcich faktorov.
Príčiny
Trakčná alopécia vzniká v dôsledku dlhodobého ťahu vlasov, ktoré sa môže vyskytnúť napríklad pri:
- Účesy s vysokým ťahom – pevne zapletené vrkoče, dredy, copy, drdoly či predĺženie vlasov.
- Zlozvyky – naťahovanie a napínanie si vlasov.
- Nosenie pokrývok hlavy – prilby, čiapky alebo šatky, ktoré spôsobujú nadmerný ťah vlasov.
Prejavy
Začiatok vypadávania vlasov pri trakčnej alopécii sa najčastejšie pozoruje v spánkových oblastiach (temporálne), pred ušami (preaurikulárna oblasť) a nad ušami, no môže zasiahnuť aj iné časti hlavy. Medzi ďalšie príznaky, ktoré sa môžu objaviť, patrí folikulitída (zápal vlasových folikulov), znížená hustota vlasov, nahradenie niektorých vlasov jemnými, takzvanými velusovými vlasmi. V postihnutých oblastiach môžu byť prítomné aj zlomené vlasy, čo napokon vedie k jazviacej alopécii. Môže sa tiež objaviť bolesť hlavy, ktorá sa zmierni po uvoľnení účesu. Vzor alopécie je typický a odráža rozloženie mechanického ťahu. Problémy zvyčajne začínajú už v detstve, kde môžu byť spočiatku reverzibilné.
Diagnostika
Diagnóza sa zvyčajne stanovuje klinicky na základe anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia. Pri hodnotení sa zameriavame na lokalizáciu vypadávania vlasov, vzhľad vlasatej časti hlavy a prípadné jazvy. V niektorých prípadoch môže byť potrebná biopsia kože alebo trichoskopia. V diagnostike je možné využiť aj škálovacie systémy, ako je Marginal Traction Alopecia Severity Score (M-TAS)
Terapia
Liečba trakčnej alopécie závisí od viacerých faktorov, ako je dĺžka trvania ochorenia a prítomnosť alebo neprítomnosť trvalej straty vlasov. Dôležitou súčasťou liečby je prevencia, ktorá spočíva v limitácii rizikových faktorov, ako je nevhodný účes, pokrývka hlavy. Zároveň sa odporúča vyhýbať sa chemickým prípravkom, nadmernému teplu a česaniu postihnutej oblasti. V indikovaných prípadoch môže byť súčasťou terapie aj lokálna aplikácia kortikosteroidov. Infekčné komplikácie si môžu vyžadovať antibiotickú liečbu. Pri nezvratnom poškodení vlasov môže byť nutná transplantácia vlasov.