Lentigo maligna – premalígna forma melanómu
11.04.2025

Lentigo maligna (LM) je špecifický typ melanocytovej lézie, považovaný za in situ formu maligného melanómu, teda za štádium pred invazívnym rastom. Vyskytuje sa prevažne u starších osôb, najčastejšie na chronicky slnkom exponovaných oblastiach kože, ako je tvár, uši, krk či predlaktia. Lentigo maligna sa vyvíja pomaly, často v priebehu rokov, čo však zvyšuje riziko jej prehliadnutia.
Prejavy
Z klinického hľadiska sa prejavuje ako plochá, nepravidelne ohraničená, asymetrická makula s rôznorodou pigmentáciou – od svetlohnedej až po tmavohnedú či čiernu. Typický je pomalý laterálny rast a prítomnosť takzvaný „geografických“ okrajov. V prípade, že dôjde k prenikaniu atypických melanocytov do dermis, ide už o lentigo maligna melanóm (LMM) – invazívnu formu, ktorá vyžaduje urgentnejší prístup.
Diagnostika
Diagnostika zahŕňa klinické vyšetrenie a dermatoskopiu, kde sa sleduje asymetria, nepravidelná sieť, rhomboidné štruktúry či „moth-eaten“ (vyžratý) vzhľad okrajov. Definitívna diagnóza sa stanovuje histopatologickým vyšetrením bioptického materiálu.
Liečbam
Liečba spočíva najčastejšie v chirurgickej excízii s dostatočným bezpečnostným lemom. Pri rozsiahlych léziách na ťažko operovateľných miestach (napríklad tvár) sa zvažujú aj alternatívne prístupy, ako sú radioterapia, kryoterapia, laserová ablácia či topická imunoterapia (napríklad imikvimod), hoci tieto metódy majú vyššie riziko recidívy.
Dôležitá je dlhodobá dermatologická kontrola, keďže LM môže recidivovať alebo progredovať do invazívnej formy. Prevencia zahŕňa fotoprotekciu a edukáciu pacientov o rizikách UV žiarenia a význame včasného záchytu pigmentových zmien.