Ortorexia

30.03.2023

Ortorexia je posadnutosť zdravým stravovaním je charakterizovaná vylúčením nezdravých potravín. Ak sa tento stravovací proces stáva pre človeka prioritou a negatívne ovplyvní kvalitu života, stáva sa patologickým javom. 

Odborne sa nazýva ortorexia nervosa a je odvodená z gréckeho slova ortos - správny, pravý a orexis - chuť. Prvýkrát bol tento termín použitý v roku 1997 americkým lekárom alternatívnej výživy Stevenom Bratmanom. Ide o pomerne novú diagnózu. 

Človek trpiaci ortorexiou má prísne reštriktívnu diétu, pri ktorej vylučuje nezdravé jedlá. Zdravé stravovanie primárne nie je patologickou črtou. Problém nastáva až keď sa stravovanie stáva pre človeka najvyššou prioritou a nahradí ostatné záujmy, poprípade ovplyvní negatívne vzťahy s okolím, osobné hodnoty a celkovú kvalitu života. Ortorexia je nebezpečná aj preto, že okolie toto správanie nepovažuje za zlé. 

Príčiny vzniku

Prvotnou motiváciu je zdravé stravovanie. Postupne sa pridruží aj túžba po štíhlej postave a perfekcionizmus. Vyskytuje sa prevažne u úzkostlivých a emočne labilných osôb, ale môže ísť často aj o ľudí s alternatívnym spôsobom výživy napríklad vegánstvo, konzumácia len biopotravín, vegetariánstvo a podobne. Postihuje viac mužov ako ženy.

Príznaky

Pre ortorektika sa stáva dôležitý: 

  • pôvod jedla - preferuje bio produkty
  • kombinácia jedál - nekombinuje živočíšne a rastlinné bielkoviny a rôzne druhy živín
  • príprava - vyhýba sa vysmážaniu a mrazeniu, preferuje len čerstvé potraviny a minimálnu tepelnú úpravu

Chorí si často pestujú zeleninu a ovocie sami ale problémom pre nich je aj to, že škodliviny sú obsiahnuté aj vo vzduchu. Jedálniček ortorektika sa postupne zužuje na minimumstráca na hmotnosti a trpí podvýživou. 

V prípade ak ide o rodičov, môžu svojim vynucovaním zásad alternatívneho stravovania poškodiť zdravie svojich detí!

Liečba

Odporúčaný je multidisciplinárny prístup - psychiater, psychológ, dietológ. Vo veľmi vážnych prípadoch podvýživy  hospitalizácia.