Vezikovaginálna fistula
27.12.2024

Vesikovaginálna fistula je abnormálna komunikácia medzi močovým mechúrom (vesica urinaria) a pošvou (vagina), ktorá spôsobuje únik moču cez pošvu. Tento stav sa najčastejšie vyskytuje po gynekologických, urologických a iných chirurgických operáciách v oblasti malej panvy, ale môže ísť aj o vrodený stav. Vezikovaginálne fistuly sa diagnostikujú pomocou gynekologického vyšetrenia, aplikáciou metylénovej modrej do močového mechúra, transvaginálnej ultrasonografie a prípadne ďalších vyšetrení. Vo väčšine prípadov je potrebné chirurgické ošetrenie fistuly, ale v niektorých prípadoch je možné postupovať konzervatívne.
Príčina
- Vrodená vezikovaginálna fistula – je pomerne zriedkavá a vyskytuje sa v súvislosti s ďalšími malformáciami urogenitálneho traktu.
- Získaná vezikovaginálna fistula – môže vznikať v dôsledku gynekologických, urologických alebo iných operačných výkon v oblasti malej panvy. K vzniku vezikovaginálnych fistúl môžu viesť aj nádorové procesy urogenitálneho traktu. Ďalšími potenciálnymi príčinami vzniku fistúl sú cudzie telesá v pošve, infekčné a zápalové ochorenia, pôrodné poranenia pri protrahovanom pôrode, rádioterapia nádorov malej panvy či poranenia počas násilného pohlavného styku.
Prejavy
Typickým klinickým prejavom vezikovaginálnych fistúl je únik moču cez pošvu. Okrem toho sa môže objavovať bolesť brucha a zvýšená teplota.
Diagnostika
Diagnostiku vezikovaginálnych fistúl začíname odberom anamnézy, v ktorej sa zameriavame na predchádzajúce chirurgické zákroky v oblasti urogenitálneho traktu a malej panvy, prítomnosť nádorových ochorení, traumatických poranení, pôrody alebo iné možné vyvolávajúce príčiny. Súčasťou diagnostiky by malo byť aj gynekologické vyšetrenie pacientky pomocou gynekologických zrkadiel, pri ktorom sa snažíme o vizualizáciu fistuly. Prítomnosť fistuly môžeme potvrdiť jednoduchým testom, pri ktorom sa do močového mechúra aplikuje farbivo – metylénová modrá. Ak dôjde k úniku farbiva, tampón zavedený do pošvy sa zafarbí na modro, čo potvrdzuje prítomnosť fistuly. Priebeh fistuly je možné vyšetriť pomocou trasnvaginálnej ultrasonografie. Medzi ďalšie pomocné vyšetrenia môže patriť cystoskopia, vaginoskopia, fistulografia, CT urografia alebo magnetická rezonancia (MRI).
Terapia
V prípade prítomnosti malej vezikovaginálnej príčiny je možné zvoliť konzervatívny postup, ktorý spočíva v zavedení močového katétra na 2 – 8 týždňov, počas ktorých by malo dôjsť k spontánnemu uzáveru fistuly. V prípade zlyhania konzervatívnej liečby alebo prítomnosti rozsiahlejších vezikovaginálnych fistúl môže byť nutný chirurgický zákrok, počas ktorého sa fistula uzavrie. V pooperačnom období môže byť nutné ponechať zavedený močový katéter na niekoľko týždňov.