Distichiáza
27.12.2024

Distichiáza je zriedkavá vrodená alebo získaná abnormalita očných viečok, pri ktorej sa na okraji viečok nachádza druhý rad rias. Prídavný rad rias môže spôsobovať podráždenie očí so začervenaním, bolesťou, pocitom cudzieho telesa v oku a slzením. Distichiáza sa diagnostikuje na základe klinického obrazu a cieľom terapie je zmiernenie prejavov a odstránenie prídavného radu očných rias.
Príčina
Príčiny distichiázy môžu by vrodené alebo získané. Vrodená distichiáza je zriedkavá, môže byť spôsobená genetickými mutáciami a súčasťou lymfedém-distiacházového syndrómu. Príčinou vzniku získanej distichíazy môže byť blefaritída, chemické poranenia viečok, jazviaci pemfigoid, chronické prípady rosacei.
Prejavy
Distichiáza sa prejavuje vznikom druhého radu očných rias, pričom vnútorný rad rias môže byť obrátený smerom k oku, čo spôsobí jeho dráždenie. V dôsledku dráždenia sa objavuje začervenanie očí, slzenie (epifora), bolesť očí, pocit cudzieho telesa v oku, fotofóbia (svetloplachosť).
Diagnostika
Distichiáza sa diagnostikuje oftalmológ na základe klinického obrazu. Pri podozrení na genetickú príčinu distichiázy je možné realizovať genetické vyšetrenie.
Terapia
Liečba môže byť konzervatívna a spočíva v zvlhčovaní očí pomocou umelých sĺz. Pri sekundárnych infekciách očí a podráždenia oka sa používajú lokálne antibiotiká a protizápalové lieky. K odstráneniu druhého radu očných rias je možné využiť epiláciu, kryoterapiu, ošetrenie laserom či chirurgické ošetrenie.