Osteochondróza

27.02.2023

Degeneratívne ochorenie postihujúce medzistavcovú platničku a stavec. Podstatou ochorenia je nedostatočné prekrvenie platničky, čo vedie k zmene jej výšky. Osteochondróza často postupuje no spondylózy, čo je ochorenie zasahujúce aj stavce, platničky, svaly, väzy i kĺby. Najčastejšie sa vyskytuje v driekovej oblasti chrbtice. Prejav ochorenia je individuálny a vyvíja sa dlhodobo.

Príznaky

  • Bolesť chrbtice v postihnutom segmente
  • Šírenie bolesti do vzdialených oblastí
  • Stuhnutosť svalov
  • Mravčenie
  • Obmedzená pohyblivosť
  • Závrate

Príčiny

Ochorenie vzniká v dôsledku nedostatočného prekrvenia platničky , čím sa znižuje jej postavenie medzi stavcami. Primárnym problémom je celkové starnutie organizmu ale aj genetické predispozície. Nadmerná fyzická práca, neúmerné preťažovanie chrbtice ale aj naopak sedavý spôsob života taktiež prilievajú olej do ohňa. Ďalšími rizikovými faktormi sú úrazy chrbtice, zlá životospráva alebo prechladnutie v danej oblasti.

Priebeh

Ostechondróza je typická dlhodobým a postupným rozvojom, pri čom prvotné prejavy sa vynárajú približne v štyridsiatom roku života. Znižovaním výšky platničky sa objavuje ostrá a lokalizovaná bolesť. Pridružiť sa môže aj zápalový proces. Pri zvýšenom tlaku na miechu bolesť vystreľuje aj do iných častí tela, napríklad do končatín. Progresia ochorenia smeruje až k spondylóze. Osteochondróza sa vyskytuje vo všetkých oblastiach chrbtice (krčnej , hrudníkovej i driekovej).

Diagnostika

Lekár posudzuje klinický obraz pacienta, jeho anamnézu a rôzne symptómy. Pri stanovení diagnózy je okrem fyzikálneho vyšetrenia nevyhnutné aj zobrazovacie vyšetrenie ako RTG, CT, MRI alebo elektromyografia. V laboratórnej diagnostike sa využíva rozbor krvi a likvoru.

Liečba

Symptomatická liečba spočíva v hasení hlavných príznakov. Voči bolesti pôsobia analgetiká a na uvoľnenie svalov sa používajú myorelaxanciáAntiflogistiká slúžia pri boji voči zápalom. Konzervatívna liečba pozostáva z pravidelného pohybu, rozumného cvičenia či plávania a správnej životosprávy. Pokiaľ ťažkosti naďalej obmedzujú život chorého, pristupuje sa k chirurgickému zákroku.