Syndróm kubitálneho tunela
24.11.2024

Syndróm kubitálneho tunela patrí medzi úžinové syndrómy, ktoré vznikajú v dôsledku útlaku nervu v anatomicky úzkej oblasti. Pri tomto syndróme dochádza k útlaku lakťového nervu (nervus ulnaris) v oblasti lakťa, čo vedie k pocitu tŕpnutia a brnenia v malíčku a prstenníku. Diagnostika zahŕňa anamnézu, klinické vyšetrenie a zobrazovacie metódy, ako je elektromyografia (EMG). Liečba môže byť konzervatívna (rehabilitácia, ortézy) alebo chirurgická pri závažných prípadoch.
Príčina
Syndróm kubitálneho tunela je druhá najčastejším úžinovým syndrómom na hornej končatine. Najčastejšou príčinou vzniku syndrómu sú poranenia v oblasti lakťa, ako sú napríklad zlomeniny alebo vykĺbenie. Útlak lakťového nervu môže vznikať aj v dôsledku opakovaného preťažovania v lakťovom kĺbe v dôsledku stereotypných pohybov – šport, profesijné preťaženie. K útlaku môžu prispievať aj anatomické abnormality v oblasti lakťa. Syndróm kubitálneho tunela môže vzniknúť aj v dôsledku natiahnutia lakťového kĺbu, napríklad pri spánku s ohnutou rukou v lakti.
Prejavy
Charakteristickým prejavom syndrómu karpálneho tunela je brnenie (parestéza) v oblasti malíčka a prstenníka. Symptómy sa obvykle zhoršujú pri ohnutí končatiny v lakti (flexii lakťa), čo sa v bežnom živote prejaví pri zapínaní zipsov, gombíkov alebo opasku. Spočiatku môže byť brnenie prechodné a postupne dochádza k jeho zhoršeniu. Motorické prejavy, ako je slabosť, sú menej časté a vznikajú v závažnejších prípadoch neuropatie lakťového nervu.
Diagnostika
Základným krokom v diagnostike syndrómu kubitálneho tunela je odber anamnézy, v ktorej sa zameriavame na charakteristické klinické prejavy a možnú vyvolávajúcu príčinu, ako je úraz alebo vykonávanie stereotypných pohybov. Pri klinickom vyšetrení využívame takzvané provokačné testy, pri ktorých pacient ohne ruku v lakti na jednu minútu, čo by malo vyvolať vznik prejavov. V neposlednom rade využívame v diagnostike zobrazovacie vyšetrenia, pomocou ktorých stanovujeme štrukturálne odchýlky v oblasti lakťového kĺbu. Na vizualizáciu lakťového kĺbu je možné využiť röntgen, počítačovú tomografiu (CT) a magnetickú rezonanciu (MRI).
Terapia
Liečba syndrómu kubitálneho tunela závisí od vyvolávajúcej príčiny a závažnosti klinických prejavov. Nezávažné prípady je možné liečiť konzervatívne rehabilitáciou, dlahovaním a užívaním nesteroidných antiflogistík. Ak sú príčinou vzniku syndrómu kubitálneho tunela stereotypné pohyby alebo nesprávne držanie hornej končatiny, snažíme sa o zmenu týchto návykov. V niektorých prípadoch môže byť nevyhnutná chirurgická liečba.