Exogénna alergická alveolitída
15.11.2024

Exogénna alergická alveolitída je hypersenzitívna reakcia, ktorá vedie k zápalu a zjazveniu pľúc. Prejavuje sa kašľom, dýchavičnosťou, únava a pri dlhodobom pôsobení môže viesť k pľúcnej fibróze. Najčastejšie postihuje pracovníkov v poľnohospodárstve, chovateľov vtákov alebo ľudí, ktorí pracujú v prostredí s plesňami. Liečba zahŕňa vyhýbanie sa antigénom, podávanie kortikosteroidov a v závažných prípadoch kyslíkovú terapiu.
Príčiny
Príčinou ochorenia je zápalová imunitná reakcia na niektoré vdychované látky z vonkajšieho prostredia, typicky sú to rôzne organické látky v sene, pôde, slame, kožušinách, plesniach a perí vtákov. Imunitný systém niektorých ľudí reaguje na tieto zlúčeniny obrannou zápalovou reakciou, ide teda o určitú špecifickú formu alergickej reakcie. Jej vplyvom vzniká najskôr akútny a neskôr aj chronický zápal pľúcnych mechúrikov (alveolitída) so rozvojom väzivovatenia pľúc a to vedie k vlastným klinickým ťažkostiam. Ochorenie má teda zložku genetickú (precitlivene reagujúci imunitný systém) a zložku získanú (vdychované látky). Podľa toho, s akými látkami prichádza postihnutý človek do styku, potom dávame formám exogénnej alergickej alveolitídy názvy ako farmárske pľúca, pľúca chovateľa holubov a podobne.
Diagnostika
Na základe príznakov pacienta je možné získať podozrenie, obzvlášť ak prichádza v práci (či vo voľnom čase) do kontaktu s niektorými organickými zlúčeninami (poľnohospodári, chovatelia vtákov, kožušníci, záhradníci a pod.). Posluchovo sú na pľúcach u pľúcnej fibrózy počuť špecifické zmeny v dolnej časti pľúc (tzv. krepitus znejúce ako chrupanie nôh pri chôdzi v mokrom snehu), známky väzivovatenia sú vidieť na röntgene pľúc alebo lepšie pri CT vyšetrení (ideálne HRCT). Veľmi dôležité je funkčné vyšetrenie pľúc (spirometria a podobné vyšetrenia) a vyšetrenie alergológom, kedy sa snažíme zistiť, na čo pľúcne tkanivo reaguje tak precitlivelo. Súčasťou vyšetrovacieho postupu by malo byť aj vykonanie EKG a echokardiografia na zhodnotenie závažnosti preťaženia srdca.
Na pľúcnych oddeleniach a klinikách je možné vykonať bronchoskopiu a tzv. bronchoalvelolárna laváž, pri ktorej získame vzorky tekutiny z priedušiek na cytologické vyšetrenie, v ktorom sú v prípade exogénnej alergickej alveolitídy nájdené charakteristické neinfekčné zápalové zmeny.
Liečba
Základom liečby je ihneď po určení diagnózy zabrániť za každú cenu ďalšiemu kontaktu s vyvolávajúcou zlúčeninou. Pomôcť môžu aj niektoré protizápalové lieky, ako sú kortikoidy, ale tie by sa nemali užívať dlhodobo. U pokročilých foriem choroby je nutné liečiť srdcové zlyhávanie a prípadne zaistiť trvalú domácu kyslíkovú terapiu.