Ganglion

25.02.2023

Ide o malý, oválny cystický útvar v podkoží. Najčastejšie sa vyskytuje v oblasti šliach a kĺbov na ruke alebo zápästí. Menej častý je výskyt na dorzálnej časti chodidla. Cysta je vyplnená kĺbovým mazom, ktorý pripomína želatínu. Výskyt je častejší u žien ako u mužov. K vzniku ganglionu môžu viesť opakované, stereotypné pohyby.

Príznaky

  • Často ide o bezbolestné a bezpríznakové stavy
  • V prípade ak je ganglion v blízkosti nervu, môže spôsobiť bolesť, citlivosť alebo pálenie
  • Charakteristicky sa vyskytuje na ruke, zápästí či členku
  • Typický je oválny tvar, dobrá ohraničenosť a pohyblivosť
  • Ak cysta tlačí na cievu, môže nastať nedokrvenie tkaniva
  • Obmedzenie pohyblivosti v oblasti kĺbu

Príčiny

Presná príčina je pomerne nejasná, avšak dráždenie v oblasti šliach a kĺbov vedie k tvorbe cysty. Stereotypné pohyby pri písaní, hre na hudobný nástroj alebo športe sú taktiež potencujúcim faktorom. Rizikovými okolnosťami sú pohlavievek v rozmedzí 20 až rokov, poranenie kĺbu alebo šľachy či osteoartróza.

Priebeh 

Časté mikrotraumy vedú k narušeniu steny obalu šľachy. Nasleduje hromadenie synoviálnej tekutiny želatínového charakteru. Najčastejšie sú cysty bezpríznakové, ktoré nijako neobmedzujú človeka. Problém nastáva ak ganglion zatláča nerv, cievu alebo zasahuje do kĺbu. Cysty majú tendenciu zmenšovať sa až úplne vymiznúť. Pri komplikáciách sa pristupuje k ich odstráneniu.

Diagnostika

Lekár pristupuje k fyzikálnemu vyšetreniu a odberu anamnézy. V prípade horšej viditeľnosti sa využívajú zobrazovacie metódy, medzi ktoré patrí RTG, CT alebo MRI. Odber tekutiny sa vykonáva pri laboratórnej diagnostike.

Liečba

Pokiaľ cysty nepredstavujú obmedzenie pre pacienta, nie je potrebná ich liečba, pretože sa časom zmenšujú až vymiznú. Medzi zásahy voči cyste patrí aspirácia, pri ktorej sa vypúšťa jej obsah alebo chirurgické odstránenie. Ako prevencia slúži obmedzenie opakovaných pohybov , či zaradenie kompenzačných cvičení.