Reflux
20.02.2023
Gastroezofageálny reflux je návrat potravy (tráveniny) zo žalúdka naspäť do pažeráka. Spolu s potravou sa do pažeráka dostanú aj žalúdočné kyseliny, ktoré spôsobujú dráždenie jeho sliznice a nepríjemný pocit pálenia – pálenie záhy alebo hovorovo kyselina.
Príznaky
- Pálenie záhy (pyróza) – pocit tlaku alebo bolesti za hrudnou kosťou
Pokiaľ dochádza k prechodu tráveniny do ústnej dutiny alebo až do dýchacieho systému:
- Zvýšená kazivosť zubov
- Opakovaný zápal hrtana
- Chronický dráždivy kašel
- Chronický zápal priedušiek
Príčiny
Reflux sa občas vyskytuje aj u zdravých osôb pri veľmi vysokej náplni žalúdka, konzumácii mastných, korenistých jedál alebo nadmerného množstva čokolády, kávy, maku... Príčinou opakovaného refluxu môže byť oslabenie dolného pažerákového zvierača, cez ktorý prechádza potrava do žalúdka. Prejavy môžu zhoršovať napríklad lieky proti bolesti, na vysoký krvný tlak alebo aj fajčenie.
Diagnostika
Pre refluxnú chorobu je veľmi typické pálenie záhy a reflux žalúdočného obsahu, ktorý zistíme tým, že rýchlo ustupuje po medikamentóznej liečbe. Potrebné je vylúčiť ochorenia s podobnými príznakmi ako je vredová choroba žalúdka, pri bolesti za hrudnou kosťou je potrebné vyšetrenie srdca, pri chronickom kašli môžu byť poškodené pľúca. Pri podozrení na zápal, alebo vredy ezofágu je potrebné vykonať endoskopiu. Najpoužívanejšie je zistenie tonusu dolného zvierača pažeráku (manometria) alebo vyšetrenie pH pažeráku.
Priebeh
V pažeráku sa nachádza zásaditejšie pH ako v žalúdku, kde je pH veľmi nízke - kyslé a to vďaka kyseline chlorovodíkovej (HCl). Pokiaľ sa potrava zmiešaná so žalúdočnou kyselinou dostane naspäť do pažeráka spôsobuje natrávenie (autolýzu) steny pažeráka, ktorý pred ňou nie je tak chránený ako žalúdok. Reflux sa vyskytuje častejšie vo vodorovnej polohe a pri aktivite.
Pri častom výskyte refluxu môžeme hovoriť o gastroezofageálnej refluxnej chorobe kedy pri dlhodobom dráždení dochádza k zápalu, zmenám sliznice pažeráka, početným eróziám (porušeniam sliznice) až pažerákovým vredom. Je tu riziko vzniku prekancerózneho stavu, čiže stavu predchádzajúcemu rakovine.
Liečba
Liečba spočíva prevažne v zmene životosprávy. Treba si dávať pozor na nadmerný príjem dráždivej stravy, alkoholu, liekov proti bolesti a obmedziť fajčenie. Je potrebné dodržiavať požadovaný odstup medzi posledným jedlom a spánkom, ktorý by mal byť aspoň 3 hodiny. Potrava by sa mala prijímať pomaly aby sa do žalúdka nedostávalo väčšie množstvo vzduchu a nedochádzalo k refluxu pri odgrgnutí.
Zmierniť pálenie záhy je možné aj voľnopredajnými liekmi. Pri väčších ťažkostiach môže byť podaná medikamentózna liečba látkami znižujúcimi tvorbu žalúdočnej kyseliny.
Pri vredovej chorobe z refluxu sa endoskopicky ošetruje sliznica pažeráka a chirurgicky sa odstraňuje zúženie pažeráka spôsobené vyhojením vredov jazvami.