Akvafóbia (strach z vody)
05.09.2024
Strach z vody alebo akvafóbia je psychiatrická úzkostná porucha, ktorá sa radí do skupiny fóbií. Svojim nositeľom môže poriadne znepríjemniť život, a preto je vhodné ju nezľahčovať.
Príčiny
Príčina vzniku akvafóbie nie je úplne jasná, podľa všetkého pôjde o určitý genetický predpoklad, ktorý sa môže kombinovať s vplyvmi vonkajšieho prostredia. Spúšťačom môže byť traumatizujúci zážitok, pri ktorom sa dotyčný (alebo niekto v jeho blízkosti) mohol topiť. Človek si je obvykle vedomý iracionality svojho strachu, ale nemôže si pomôcť.
Prejavy
Človek trpiaci akvafóbiou nemáva strach sa vody treba napiť, ale môžu mu vadiť vodné plochy a plávanie v nich. Problémy môžu byť individuálne – niektorým ľuďom môže vadiť už pocit pri kúpaní vo vani a môžu reagovať panickým záchvatom na nečakaný kontakt s vodou, obzvlášť ak je im voda vstreknutá do tváre, alebo ak sú do vody vhodení. Iní ľudia sa napríklad aj naučia plávať v bazéne, ale majú strach vliezť do neznámej vody napríklad v mori.
Pozn.: Akvafóbia by sa nemala zamieňať s tzv. hydrofóbiou, čo je závažný príznak sprevádzajúci neskoré štádiá besnoty. Hydrofóbia znamená strach z pitia vody a (iných tekutín) kvôli vzniknutej poruche prehĺtania.
Diagnostika
Základom diagnostiky je dôkladné psychiatrické vyšetrenie, pri ktorom psychiater zistí presné ťažkosti pacienta – výrazný strach z vody, ktorý ho obmedzuje v bežnom živote.
Liečba
Rovnako ako pri ostatných fóbiách je aj pri strachu z vody základom liečby psychoterapie, ktorá pozostáva z opakovaných sedení s psychiatrom. Pacient sa počas psychoterapie učí svoj strach ovládať a niekedy sa môže (iba so svojím súhlasom) postupne vystavovať záťažovým situáciám (napr. ponáranie tváre do vody). V prípade potreby sa predpisujú lieky proti úzkosti.