Aviofóbia (strach z lietania)
04.09.2024
Aviofóbia je intenzívny strach z lietania, ktorý môže viesť k výraznému úzkostnému stavu alebo dokonca k panike pri myšlienke na lietanie. Ide o špecifickú fóbiu patriacu medzi najčastejšie typy fóbií spojených s dopravou. Ľudia trpiaci aviofóbiou sa zvyčajne vyhýbajú cestovaniu lietadlom, čo ovplyvňuje ich osobný a pracovný život.
Príznaky:
- zvýšené potenie
- zrýchlený tep a búšenie srdca (palpitácie)
- dýchavičnosť
- nevoľnosť, závrat
- sucho v ústach
- napätie svalov
- intenzívny strach až panika pri myšlienke na lietanie
- pocit bezmocnosti alebo straty kontroly
- nadmerné obavy z nehody lietadla
- vyhýbanie sa lietaniu
Diagnostika:
Strach z lietania sa diagnostikuje prostredníctvom rozhovoru s psychológom alebo psychiatrom, ktorý hodnotí pacientove obavy a symptómy spojené s lietaním. Zvyčajne sa používa štruktúrovaný rozhovor alebo diagnostické dotazníky, ktoré pomáhajú určiť intenzitu strachu a jeho dopad na každodenný život. Diagnóza sa zakladá na kritériách uvedených v diagnostických príručkách, kde sa hodnotí, či strach zasahuje do normálneho fungovania jedinca.
Terapia:
Jednou z najúčinnejších liečebných metód je kognitívno-behaviorálna terapia (KBT), ktorá sa zameriava na identifikáciu a zmenu negatívnych myšlienok a presvedčení spojených s lietaním. KBT pomáha pacientom naučiť sa nové spôsoby myslenia a reakcie na situácie spojené s letom, čím znižuje úzkosť a strach. Ďalšou technikou je desenzibilizácia, ktorá zahŕňa postupné vystavovanie sa predmetu strachu. V prípade aviofóbie to znamená začatie s malými krokmi, ako je sledovanie dokumentárnych filmov o lietaní, následné simulovanie letov pomocou virtuálnej reality alebo letových simulátorov a postupné zvyšovanie času stráveného v týchto situáciách, až po skutočný let. Ak je úzkosť veľmi silná, lekár môže odporučiť užívanie liekov na krátkodobé zvládanie úzkosti, ako sú anxiolytiká alebo antidepresíva.