Ainhum (dactylolysis spontanea)
31.08.2024
Ainhum, alebo dactylolysis spontanea, je zriedkavé ochorenie, pri ktorom vznikajú fibrózne prstence na jednom alebo viacerých prstoch nohy. Postupne dochádza k zužovaniu fibrózneho tkaniva, čo spôsobuje opuch, bolesť a nakoniec amputáciu prsta. Presná príčina vzniku ochorenia nie je známa, ale predpokladá sa, že úlohu zohráva genetická predispozícia. Dactylosis spontanea sa diagnostikuje na základe klinické obrazu. Doposiaľ neexistujú štandardné postupy liečby. Skúša sa účinok lokálne aplikovaných liekov a chirurgických postupov.
Príčiny
Presná príčina vzniku dactylosis spontanea nie je známa. Výskyt u jedincov afrického pôvodu naznačuje môžnú genetickú predispozíciu k nadmernej fibróze, v reakcii na mechanické alebo infekčné poranenie. Fibróza označuje zmnoženie väziva, teda typu spojivového tkaniva, ako dôsledok hojivého procesu. Ainhum sa vyskytuje prevažne u afrických mužov vo veku 30 – 50 rokov.
Prejavy
Hlavným príznakom ainhumu je postupný vývoj ohraničeného fibrózneho prstenca na báze prstov na nohách, menej často na rukách. Najčastejšie postihnutým miestom je oblasť malíčku nohy a často bilaterálne (obojstranne). Časom dochádza k zužovaniu fibrózneho prstenca, čo sa prejaví zmenami smerom od fibrózneho prstenca k špičke prsta. Rýchlosť progresie ochorenia môže byť rôzna od niekoľkých mesiacov až po niekoľko rokov. Progresiou dochádza k zhoršeniu toku lymfy a krvi, čo sa prejaví vznikom opuchu. Objavuje sa bolesť a v konečnom štádiu môže dôjsť k autoamputácii, kedy sa časť prsta za prstencom celkom odlúči.
Diagnostika
Dactylolysis spontanea sa diagnostikuje predovšetkým na základe klinického vyšetrenia. V úvodných štádiách ochorenia môže byť klinický obraz nešpecifický. Zobrazovacie vyšetrenie, ako je röntgen, ultrasonografia, CT, magnetická rezonancia, je možné využiť na posúdenie rozsahu ochorenia.
Terapia
V súčasnosti neexistuje presne stanovený liečebný postup. V liečbe sa testuje účinok topicky a injekčne aplikovaných kortikosteroidov, retinoidov alebo salicylátov na zvládnutie raných včasných štádií ochorenia. Inou liečebnou modalitou je chirurgické odstránenie fibrotického pruhu.