Strach z výšky (Akrofóbia)
21.08.2024
Strach z výšok označujeme ako akrofóbiu a presnejšie povedané ide nielen o strach z výšok, ale aj z hĺbok. Samozrejme väčšine ľudí nie sú výšky a hĺbky príjemné, pri akrofóbii je však strach prehnaný a neopodstatnený.
Príčiny
Príčiny nie sú ako pri mnohých ostatných fóbiách často jasné. Niekedy môže ísť o nejakú desivú spomienku, ktorá súvisela s veľkou výškou, inokedy nič takému pacientovmu strachu nepredchádzalo. Strachom z výšky trpí výrazne viac žien ako mužov, to ale platí pri všetkých fóbiách.
Prejavy
Chorý má abnormálny strach z výšky, presné prejavy záleží na závažnosti ochorenia. Vážne formy znamenajú strach napríklad aj z niekoľkometrového prevýšenia a to postihnutému značne narúša bežný život. Problémom sa môže stať aj inak banálna chôdza do schodov alebo vyhliadka z nízkeho balkóna. Pokiaľ sa chorý dostane do prostredia, v ktorom sa strach prejaví, má obvykle problémy v podobe strachu, nervozity, nadmerného potenia a búšenia srdca. Môže sa spustiť aj nekontrolovateľná panická reakcia a postihnutý sa pokúsi uniknúť, alebo od strachu stuhne a nemôže sa pohnúť. Tak či tak môže neočakávaný záchvat paniky ohroziť ako chorého, tak aj jeho okolie.
Diagnostika
Diagnózu stanovuje psychiater na základe pacientových ťažkostí a dôkladného psychiatrického vyšetrenia.
Liečba
Ochorenie spadá plne o kompetencie psychiatrov. Podobne ako u väčšiny fóbií aj tu má liečba dva základné piliere – psychoterapiu a podávanie liekov. Psychoterapia znamená opakované sedenia s psychoterapeutom, ktorý sa snaží zistiť príčinu pacientových ťažkostí a postupne ho učí sa so strachom vyrovnávať a zvládať ho. Súčasťou terapie môže byť aj postupné opatrné vystavovanie chorého na záťažové situácie, to však musí byť vždy s pacientovým výslovným súhlasom. Z liekov sa podávajú niektoré antidepresíva a lieky proti úzkosti (anxiolytiká).