Mitrálna insuficiencia
08.08.2024
Mitrálna insuficiencia je stav, pri ktorom mitrálna chlopňa srdca nedostatočne tesní, čo spôsobuje spätný tok krvi z ľavej komory do ľavej predsiene počas systoly. Spätný tok krvi zvyšuje tlak v ľavej predsieni. To vedie k rozšíreniu (dilatácii) predsiene a zvýšenej námahe na jej steny. Zvýšený tlak v ľavej predsieni sa prenáša späť do pľúcnych žíl a môže viesť k pľúcnemu prekrveniu (kongescii) a zvýšenému tlaku v pľúcnych kapilárach. Ľavá komora musí pracovať ťažšie, aby vypumpovala väčší objem krvi, čo vedie k jej hypertrofii (zhrubnutiu svaloviny) a dilatácii (rozšíreniu).
Príčina:
- reumatická horúčka
- infekčná endokarditída
- prolaps mitrálnej chlopne
- degeneratívne zmeny
- systémové ochorenia spojiva
Príznaky:
- dýchavičnosť (najmä pri námahe alebo v ľahu)
- únava a slabosť
- znížená výkonnosť
- búšenie srdca (palpitácie)
- kašeľ (najmä v noci)
- bolesť na hrudi
Diagnostika:
Pri diagnostike mitrálnej insuficiencie sa používajú viaceré metódy. Hlavnou zobrazovacou metódou je echokardiografia, ktorá umožňuje vizualizovať mitrálnu chlopňu, posúdiť stupeň spätného toku krvi a zhodnotiť funkciu srdcových komôr. Dopplerovská echokardiografia presne meria rýchlosť a objem regurgitujúcej krvi. EKG (elektrokardiogram), odhalí prípadné zväčšenie ľavej predsiene alebo komory a známky arytmie. Dopĺňa sa tiež RTG hrudníka na zistenie zväčšenia srdca a prekrvenia pľúc. Ak je potrebné získať podrobnejšie informácie, môže sa použiť magnetická rezonancia (MRI) alebo srdcová katetrizácia.
Terapia:
Ak sú prítomné symptómy alebo zhoršenie funkcie srdca, liečba zahŕňa medikamentóznu terapiu, ako sú diuretiká na zníženie opuchov, ACE inhibítory a beta-blokátory na zlepšenie funkcie srdca a zníženie záťaže. Pri závažnej mitrálnej insuficiencii je potrebný chirurgický zákrok, oprava mitrálnej chlopne alebo jej výmena za mechanickú či biologickú náhradu.