Milk-alkali syndróm
31.07.2024
Milk-alkali syndróm je charakterizovaný triádou – zvýšená hladina vápnika, metabolická alkalóza a akútne poškodenie obličiek, ktoré sa bežne vyskytujú v dôsledku kombinovaného príjmu veľkého množstva vápnika a zásaditých zlúčenín. Syndróm môže mať akútny nástup s rýchlym rozvojom hyperkalcémie, ak sa nelieči, môže spôsobiť akútne zlyhanie obličiek.
Príčiny
Príčinou vzniku syndróm je príjem nadmerného množstva zásaditých zlúčenín a doplnkov obsahujúcich vápnik. Pomerne veľké množstvo zásaditých zlúčenín nájdeme v antacidách, ktoré sú užívaných pri pálení záhy. Vápnik býva obsiahnutý v prípravkoch určených na liečbu osteoporózy. Iné lieky, ktoré môžu spôsobiť zvýšenie hladiny vápnika sú tiazidové diuretiká či inhibítory angiotenzín konvertujúceho enzýmu (ACEi).
Prejavy
Väčšina pacientov je asymptomatická a zvýšená hladiny vápnika, alkalóza a poškodenie obličiek sú zistené náhodne. U niektorých pacientov sa však môžu prejaviť akútne alebo chronické prejavy hyperkalcémie. Neurologické symptómy hyperkalcémie zahŕňajú bolesť hlavy, malátnosť. Z gastrointestinálne symptómov sa môže prejaviť nevoľnosť, vracanie, zápcha. Okrem toho sa môže objaviť zvýšená frekvencia močenia, obličkové kamene a v závažných prípadoch až zlyhanie funkcie obličiek.
Diagnostika
Základom diagnózy je anamnéza príjmu zásaditých zlúčenín v kombinácii so zvýšeným príjmom vápnika. Hladinu vápnika je možné určiť z odberu krvi. Vyšetrenie krvných plynov nám umožňuje stanoviť metabolickú alkalózu. V neposlednom rade je dôležitá aj kontrola funkcie obličiek.
Terapia
Milk-alkali syndróm sa obvykle lieči zastavením príjmu vápnika a zásaditých zlúčenín. S cieľom uľahčiť vylúčenie vápnika obličkami je možné podať intravenózne infúzie v kombinácii s diuretikami. V prípade ťažkého stavu spojeného s poškodením obličiek môže byť niekedy nevyhnutná hemodialýza.