Infekcia ureaplazmami
28.07.2024
Infekcia ureaplazmami je spôsobená baktériami z rodu Ureaplazma, ktoré sú malými, mykoplazmám podobnými mikroorganizmami. Tieto baktérie môžu kolonizovať sliznice močovej a pohlavnej sústavy u mužov aj žien. Infekcia sa najčastejšie prenáša pohlavným stykom.
Rizikové faktory:
- nechránený pohlavný styk
- promiskuita
- história pohlavne prenosných ochorení
- oslabený imunitný systém
- nedostatočná hygiena
- dlhodobé užívanie antibiotík
Príznaky:
- bolestivé močenie (dyzúria)
- bolesť pri pohlavnom styku (dyspareunia)
- výtok z močovej rúry
- výtok z vagíny
- uretritída (zápal močovej rúry)
- cervicitída (zápal krčka maternice)
- bolesť v dolnej časti brucha
Diagnostika:
Základom diagnostiky je kultivácia vzoriek z močovej rúry, krčka maternice alebo vagíny, kde sa zisťuje prítomnosť baktérií. Ďalšou metódou je polymerázová reťazová reakcia (PCR), ktorá detekuje DNA ureaplazií. Obidve metódy umožňujú potvrdiť prítomnosť baktérií a stanoviť diagnózu.
Terapia:
Infekcia ureaplazmami sa lieči antibiotikami, ktoré sú účinné proti týmto baktériám, ako sú tetracyklíny, makrolidy alebo fluorochinolóny. Liečba by mala byť prispôsobená výsledkom citlivosti baktérií. Potrebné je preliečiť aj sexuálnych partnerov na prevenciu opätovného prenosu infekcie.
Prevencia:
Prevencia pred infekciou zahŕňa používanie prezervatívov počas pohlavného styku, aby sa znížilo riziko prenosu baktérií. Je tiež odporúčané mať stabilného sexuálneho partnera a pravidelne sa podrobovať vyšetreniam na pohlavne prenosné choroby, najmä ak máte viacero partnerov. Udržiavanie správnej osobnej hygieny a vyhýbanie sa zbytočnému používaniu antibiotík tiež znižuje riziko infekcie ureaplazmami.