Kurie oko (clavus)
27.06.2024
Kurie oko je ľudové označenie pre veľmi častý problém dolných končatín, kedy dochádza k miestnemu zosilneniu kožného krytu. Kurie oká sa môžu zväčšovať a postihnutému spôsobovať nepríjemné problémy.
Príčiny
Kurie oko je vlastne ochrannou kožnou reakciou na vonkajšie mechanickéfaktory, ktoré pôsobia na okrajovej časti nôh. Typicky je za problémom príliš tesná obuv a vysoké podpätky. Kurie oká vznikajú často na kĺboch prstov a ďalších miestach, ktoré sú vystavené zvýšenému tlaku.
Prejavy
Kurie oko je ohraničenie zosilnenej pokožky, dalo by sa popísať ako nepravidelný čap lokálne tuhej a zosilnenej kože s povrchom drsným na pohmat. Niekedy môže spôsobovať bolesti a opuch okolitého tkaniva. Do kurieho oka môžu preniknúť baktérie a infikovať ho, čo môže viesť k rozvoju vredu. Z toho dôvodu je nutná prevencia otlaku nôh u diabetikov, kedy môže prítomnosť infikovaného kurieho oka a zhoršenej hojivej schopnosti tkanív ľahko viesť k rozvoju diabetickej nohy.
Diagnostika
Diagnózu si môže urobiť každý sám, z lekárov sa problematika najviac týka kožných špecialistov alebo ambulantných chirurgov. Pomôcť môžu aj farmaceuti v lekárňach.
Liečba
Je nutné začať nosiť vhodnejšiu obuv a nepreťažovať nohy, čo zabráni zhoršovaniu kurích ôk a tvorbe nových. Už existujúce kurie oká sa dajú opatrne zrezať (žiletkou alebo skalpelom), alebo po namočení do teplej vody šetrne odrhnúť pemzou. Veľmi účinná je lokálna aplikácia preparátov obsahujúcich kyselinu salicylovú. Táto kyselina umožní zmäkčenie kože a vymiznutie kurieho oka. Účinná môže byť aj kombinácia kyseliny salicylovej a kyseliny mliečnej. Ak došlo k infikovaniu kurieho oka baktériami za vzniku vredu, môžu byť v liečbe potrebné antibiotiká, najmä ak ide o pacienta s diabetom.