Elefantiáza (lymfatická filariáza)
16.04.2024
Elefantiáza, tiež známa ako lymfatický filariáza, je ochorenie spôsobené parazitickými červami, najčastejšie druhom Wuchereria bancrofti, Brugia malayi a Brugia timori. Dospelé červy žijú len v ľudskom lymfatickom systéme. Ochorenie sa šíri z človeka na človeka uhryznutím infikovanými komármi. Lymfatický systém udržuje rovnováhu tekutín v tele a bojuje s infekciami. Väčšina infikovaných osôb je asymptomatická a nikdy sa u nich nevyvinú príznaky. U malého percenta postihnutých osôb sa vyvinie lymfedém spôsobujúci zväčšenie končatiny alebo pohlavných orgánov (mieška) u mužov.
Rizikové faktory:
- život v oblastiach s vysokým výskytom elefantiázy
- expozícia infikovaným komárom
- nedostatočné hygiena
- oslabený imunitný systém
- genetická predispozícia
Príznaky:
- zväčšenie postihnutých oblastí tela, ako sú končatiny (najčastejšie dolné končatiny tzv. slonia noha) alebo pohlavné orgány (hydrokéla)
- veľké a nesymetrické opuchy
- zhrubnutie kože v postihnutých oblastiach
- bolestivosť a ťažkosti s pohybom v dôsledku opuchu
- opakované infekcie kože a tkanív v postihnutých oblastiach
- v pokročilých prípadoch môže dôjsť k deformáciám postihnutých oblastí a k zvýšenému riziku vzniku ulcerácií a infekcií
Terapia:
Liečba elefantiázy sa zameriava na zmiernenie symptómov, kontrolu infekcie a prevenciu ďalších komplikácií. Antiparazitárna terapia je základom liečby elefantiázy. Používajú sa lieky, ktoré sú schopné zabiť parazitické červy vyvolávajúce infekciu. Tento typ liečby pomáha zastaviť šírenie parazitov v tele a zmierniť ich vplyv na lymfatický systém. Liečba symptómov zahŕňa rôzne metódy na zmiernenie opuchov, bolesti a zlepšenie kvality života postihnutých jedincov. Medzi tieto metódy patrí kompresná terapia, fyzioterapia, zvýšená starostlivosť o kožu a podpora pohybu.