Exanthema subitum (šiesta choroba)
28.02.2024
Roseola infantum, známa aj ako šiesta choroba, je bežné vírusové ochorenie, ktoré sa obvykle vyskytuje u detí vo veku od 6 mesiacov do 2 rokov. Pôvodcom ochorenia je herpesvírus typu 6 (HHV-6), niekedy aj vírus typu 7 (HHV-7). Typickým príznakom je náhle vzniknutá vysoká horúčka, po ktorej sa na koži objavia drobné, ružové až červené vyrážky (exantém) nachádzajúce sa na trupe, tvári, krku a na končatín. Roseola infantum má obvykle nezávažný priebeh a infikované deti sa zvyčajne zotavujú bez komplikácií.
Etiológia:
Príčinou šiestej choroby je infekcia herpesvírusom typu 6 (HHV-6) alebo herpesvírusom typu 7 (HHV-7). Tieto vírusy sa ľahko prenášajú medzi ľuďmi, najmä v detských kolektívoch. Vírus sa šíri prostredníctvom kvapôčkovej infekcie alebo priamym kontaktom s infikovanou osobou. Vírus sa môže tiež prenášať slinami, slzami a inými telesnými tekutinami. Roseola infantum je najčastejšie diagnostikovaná u detí vo veku od 6 mesiacov do 2 rokov, pretože v tejto vekovej skupine imunitný systém dieťaťa nie je ešte úplne vyvinutý, čo umožňuje vírusu ľahšie sa šíriť a vyvolať ochorenie. Po prekonaní ochorenia dieťa získava doživotnú imunitu, podobne ako napríklad pri ovčích kiahňach. Aktívna imunizácia v podobe vakcíny proti šiestej chorobe v súčasnosti neexistuje. Inkubačná doba ochorenia sa pohybuje medzi 5 až 14 dní. To znamená, že dieťa, u ktorého sa ešte nevyvinuli príznaky, môže ľahko rozšíriť infekciu v detskom kolektíve. U dospelého jedinca sa roseola infantum vyskytuje len zriedkavo.
Príznaky:
- horúčka: Ochorenie začína náhle rozvojom vysokej horúčky, ktorá môže dosiahnuť hodnoty medzi 39°C až 40°C. Vysoké teploty pretrvávajú 3 až 5 dní.
- únava a nechutenstvo: Horúčka býva sprevádzaná ďalšími príznakmi, ako je podráždenosť, celková únava, nechutenstvo a zväčšenie lymfatických uzlín.
- respiračné príznaky: V niektorých prípadoch sú prítomné respiračné ťažkosti, napríklad kašeľ, ľahká laryngitída alebo zvýšená sekrécia z nosa.
- exantém: Po ústupe horúčky sa na koži objavujú drobné, ružové až červené vyrážky najčastejšie lokalizované na trupe, tvári, krku a končatinách. Vo väčšine prípadov exantém pretrváva len krátku dobu, zvyčajne do 3 dní. Po niekoľkých dňoch vyrážky obvykle zblednú a vymiznú.
Komplikácie:
Väčšina detí sa po šiestej chorobe zotaví bez komplikácií. Ide o bežné a mierne vírusové ochorenie, ktoré sa obvykle lieči doma a nevyžaduje špecifickú lekársku intervenciu. Medzi možné komplikácie patria najmä febrilné kŕče a zápal mozgových blán.
- Febrilné kŕče: Sú častou komplikáciou nielen šiestej choroby, ale aj iných horúčkových stavov, najmä vo veku do 6 rokov. Prejavujú sa náhlou stratou vedomia a tonicko-klonickými kŕčmi. Tento stav trvá niekoľko sekúnd až minút.
- Zápal mozgu a mozgových blán: Je závažnou a zriedkavou komplikáciou šiestej choroby. Ide o závažný stav, kedy je vírusovou infekciou napadnutý mozog alebo jeho obaly. Prejavuje sa okrem príznakov šiestej choroby aj intenzívnymi bolesťami hlavy, svetloplachosťou, stuhnutosťou šije, nevoľnosťou a zvracaním.
Prevencia:
Neexistujú žiadne konkrétne opatrenia, ktoré by úplne zabránili výskytu šiestej choroby. Avšak existujú všeobecné preventívne opatrenia, ktoré znižujú riziko nákazy vírusom a šírenia ochorenia:
- Dodržiavanie základných hygienických opatrení: Pravidelné umývanie rúk mydlom a vodou zamedzuje šíreniu vírusových častíc spôsobujúcich ochorenie.
- Vyhýbanie sa kontaktu s chorými osobami: Ak je známe, že dieťa má šiestu chorobu alebo iné infekčné ochorenie, malo by sa izolovať od detského kolektívu, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu nákazy.
- Udržiavanie imunity: Zdravé stravovanie, dostatok spánku a minimalizácia stresu pomáhajú udržať silný imunitný systém a zvyšujú odolnosť organizmu voči infekciám.
- Očkovanie: V súčasnosti neexistuje vakcína proti roseola infantum.
Diagnostika:
- Anamnéza: V anamnéze sa zisťuje prítomnosť príznakov dieťaťa. Kľúčovými príznakmi roseoly infantum sú vysoká horúčka, ktorá trvá niekoľko dní, nasledovaná rozvojom exantému. Horúčka často prudko stúpne a potom rýchlo klesá, keď sa vyrážka objaví.
- Fyzikálne vyšetrenie: Pediater vykonáva fyzikálne vyšetrenie, aby skontroloval prítomnosť vyrážky a ďalších príznakov. Charakteristický exantém sa prejavuje ako drobné, červené vyrážky, najčastejšie lokalizované na trupe, tvári, krku a končatinách.
- Vylúčenie iných príčin: Keďže príznaky roseoly infantum sa často prekrývajú s inými ochoreniami, lekár môže vykonať ďalšie testy na vylúčenie iných možných príčin vyrážky a horúčky. Veľmi často sa roseola zamieňa s kiahňami, osýpkami, ružienkou a inými detskými chorobami, ktoré sa typicky manifestujú vysokými teplotami a výsevom na tele. Pri týchto ochoreniach je v rámci oddiferencovania potrebné vedieť ako vyzerajú rôzne exantémy, kde vznikajú, kam sa šíria, a aké majú sprievodné príznaky.
- Laboratórne testy: Vo vzorkách biologického materiálu je možné priamo dokázať prítomnosť herpetického vírusu. Ide o citlivú laboratórnu metódu vykonávanú prostredníctvom prístrojov. Súčasťou je imunofluorescenčný test ako dôkaz imunologickej reakcie organizmu. Ďalšou metódou je ELISA, analytická metóda slúžiaca na stanovenie prítomnosti protilátok proti vírusom v sére.
Terapia:
Liečba šiestej choroby je symptomatická, tzn. že sa zameriava na zmiernenie príznakov a komplikácií spojených s touto vírusovou infekciou.
- Medikamentózna liečba: Keďže roseola infantum spôsobuje vysokú horúčku a exantém, lekár môže odporučiť užívanie antipyretik na zmiernenie horúčky a analgetík na zmiernenie bolesti. Potrebné je dodržiavať odporúčané dávkovanie podľa veku a hmotnosti dieťaťa. Pre liečbu šiestej choroby nie sú indikované antibiotiká, pretože je spôsobená vírusom. Antibiotiká pôsobia iba na liečbu chorôb vyvolaných baktériami.
- Odpočinok a hydratácia: Je dôležité, aby dieťa malo dostatok spánku, pokoj na lôžku a dostatočný príjem tekutín na udržanie hydratácie organizmu. V prípade vysokej horúčky je vhodné aplikovať lokálne studené zábaly.
- Monitorovanie príznakov: Stav dieťaťa by sa mal pravidelne monitorovať a v prípade zhoršenia príznakov je odporúčané vyhľadať lekársku pomoc.
- Strava: Podstatný je aj prísun zdravej rozmanitej stravy a dostatočného príjmu vitamínov, predovšetkým vitamínu C.