Hypotyreóza
Pri ochorení sa charakteristicky zmení veľkosť štítnej žľazy, vo väčšine prípadov je štítna žľaza zmenšená, ale vyskytujú sa aj situácie, kedy je naopak zväčšená.
Hypotyreóza sa zvyčajne rozvíja dlhšiu dobu a jej začiatočné prejavy môžu byť málo charakteristické, čo zhoršuje diagnostiku a čo najskorší začiatok liečby. Hypotyreóza môže byť centrálna, kedy vznikajú rôzne abnormality, deficiencie alebo defekty priamo v štítnej žľaze, alebo periférna, kedy je ochorenie spôsobené chronickým autoimunitným zápalom, apláziou alebo ektópiou štítnej žľazy. Práve táto forma je najčastejšia a prejavuje sa najviac symptómami. Okrem toho existuje primárna, subklinická, manifestná a kongenitálna hypotyreóza.
Príznaky
- Únava
- Depresia
- Spavosť
- Rýchle vyčerpanie sa
- Zimomravosť
- Priberanie na váhe
- Zápcha
- Zmeny na pokožke (suchá a olupuje sa)
- Pomalý rast ochlpenia, padanie vlasov
- Pomalý rast nechtov
- Zhrubnutie hlasu
- Poruchy menštruačného cyklu
- Znížený tep
- Zvýšený Tk
- Zväčšený a vyhladený jazyk
Príčiny
Ochorenie môže byť zapríčinené buď priamo v štítnej žľaze, kedy dochádza k nedostatku periférnych hormónov, alebo je príčina v hypofýze, ktorá reguluje činnosť štítnej žľazy, nedostatok hormónu hypofýzy spôsobí nedostatočnú aktivitu štítnej žľazy, niekedy je problém aj v hypotalame, ktorý tiež nedostatočnou produkciou svojho hormónu nestimuluje štítnu žľazu tak, ako u zdravého jedinca. Najčastejšie je spôsobená autoimunitnou zápalovou poruchou, kedy protilátky poškodzujú tkanivo štítnej žľazy.
Diagnostika
Diagnostikuje sa najspoľahlivejšie pri prehmataní alebo ultrazvukovom vyšetrení štítnej žľazy, ktorá môže byť zmenšená alebo zväčšená. Vyšetrenie na základe krvných a laboratórnych testov, kedy sa zisťujú hladiny hormónov a prítomnosť protilátok, reakcia na zápal štítnej žľazy. Na základe anamnézy sa zisťujú príznaky a minulé prekonané ochorenia štítnej žľazy či autoimunitné ochorenia, prípadne výskyt takýchto ochorení v rodine
Hypotyreóza v tehotenstve môže spôsobiť problémy s plodnosťou, ale nedostatočná produkcia hormónov má vplyv aj na plod a to najmä počas prvého trimestra tehotenstva, kedy je plod závislý na hormónoch pochádzajúcich z tela matky. Aj preto je dôležité pred plánovaným tehotenstvom absolvovať skríningové vyšetrenia a v prípade hypotyreózy je nutná substitučná liečba. Okrem prísunu jodizovanej soli je možné využiť aj potravinové doplnky, po porade s lekárom. V prípade zanedbania substitučnej liečby počas tehotenstva hrozia motorické vývojové poruchy plodu. Viacero potravín tiež obsahuje zvýšenú hladinu jódu a preto sa odporúča ich pravidelná konzumácia(morské ryby, mlieko, tvrdé syry, brokolica, zelená paprika, višne, čerešne, černice, broskyne, čučoriedky, maliny, ríbezle, kiwi, banány, morské riasy a iné).
Liečba
Je doživotná a spočíva v substitučonom podávaní hormónov, ktoré mu chýbajú. Takto sa nahrádzajú obvykle hormóny tyroxín, trijódtyroxín a tyreostimulačný hormón a to vo forme liekov. Pri užívaní liekov je veľmi dôležité správne dávkovanie a to, aby pacient nevynechával lieky, pretože tie nahradzujú priamo hormóny, ktoré mu chýbajú a ktoré štítna žľaza neprodukuje alebo produkuje len vo veľmi obmedzenom a nedostatočnom množstve.
Lieky sa užívajú oddelene od iných a na lačno, zvyčajne aspoň 30 minút pred jedlom, pre ich správne vstrebanie. S farmakologickou liečbou musí pacient pravidelne absolvovať endokrinologické vyšetrenia zamerané na zistenie hladiny hormónov a aj upravenie dávkovania podľa potreby. V rámci jedálneho lístku by mal človek s hypotyreózou pravidelne prijímať potraviny bohaté na jód, najmä morské ryby.