Hypochondria
31.07.2023
Hypochondria je charakteristická tým, že človek, ktorý ňou trpí má nadmerný strach, že trpí nejakým ochorením. Nemusia byť prítomné žiadne príznaky alebo mierne príznaky môžu vyvolať presvedčenie, že ide o závažné ochorenie. O opaku ich mnohokrát nepresvedčia ani negatívne lekárske vyšetrenia. Nadmerný strach a úzkosť môžu vyústiť do skutočných problémov, ako je nevoľnosť, svalové tiky alebo kŕče a chronická úzkosť môže spôsobiť vážne zdravotné ťažkosti. Treba si uvedomiť, že hypochondria ochorením je. Pacienti trpiaci na hypochondriu skutočne prežívajú ťažkosti, ktoré nedokážu ovplyvniť a treba im rovnako pomôcť.
Hypochondria sa zaraďuje medzi úzkostné poruchy, ktorými sa zaoberá psychiater. Je nutné sa v spoločnosti o psychickom zdraví otvorene rozprávať. Ľudia, ktorí potrebujú navštíviť psychiatra, nepotrebujú výmenný lístok. Ide o lekárov prvého kontaktu. Preto, ak pociťujete akékoľvek ťažkosti, nebojte sa vyhľadať pomoc.
Aký je rozdiel medzi úzkosťou a strachom?
STRACH - strach je definovaný tým, že vieme, čoho sa bojíme, vieme náš strach pomenovať.
ÚZKOSŤ - pociťujeme strach ale nedokážeme určiť, čoho presne sa bojíme, ide o veľmi neurčitý pocit.
Príznaky
Najtypickejšie je považovanie miernych príznakov za závažné ochorenie. Napríklad hlučné pohyby žalúdka, mierna vyrážka alebo bolesť hlavy. Medzi príznaky zaraďujeme:
- zaujatosť o svoj zdravotný stav a neutíchajúce myšlienky o ochorení, ktoré budú mať alebo majú
- nervozita, úzkosť, depresia
- nadmerné sledovanie si svojho zdravotného stavu (časté meranie telesnej teploty)
- obava z vonkajšieho prostredia a nadmerná hygiena a dezinfekcia
- nadmerné užívanie liekov, vitamínov doplnkov alebo suplementov
- prehnaný záujem o alternatívnu medicínu
- nadmerné vyhľadávanie si príznakov a ochorení na internete
- býva prítomný problém so spánkom
- robia si často medicínske testy
- nadmerné potenie
Príčiny vzniku
Ku vzniku hypochondrie môže viesť napríklad nadmerné ochranárstvo počas detstva zo strany rodičov alebo vážna choroba ale úmrtie blízkej osoby. Tieto udalosti môžu výrazne ovplyvniť myslenie človeka. Medzi príčiny sa zaraďuje aj iné depresívne alebo úzkostné ochorenie.
Diagnostika
Zo začiatku je ochorenie veľmi ťažké diagnostikovať. Pacient prichádza k lekárovi s bežnými ťažkosťami, lekár pacienta vyšetrí, prípadne odošle k inému špecialistovi. Výsledky ale vychádzajú negatívne. Spozornieť je treba, ak sa pacient opakovane na vyšetrenia vracia alebo vyhľadáva iného lekára s rovnakou špecializáciou.
Pacienti mnohokrát svoje príznaky nadmerne opisujú, mnohokrát zveličujú. Majú tendenciu dokonca prísť aj s presným postupom, aké vyšetrenia by chceli podstúpiť.
Liečba
Terapia hypochondrie začína vtedy, keď sa vylúčia všetky možné organické príčiny. Na prvom mieste stojí poradenstvo, kedy pacientovi odporučíme zlepšenie spánkovej hygieny, zmenu životného štýlu alebo zaradenie aktivít, ktoré znižujú stres. Ak problémy neustupuje, je na mieste vyhľadať psychológa alebo psychiatra. Na zmiernenie úzkostných ťažkostí sa využívajú antidepresíva alebo anxiolytiká. Je nutné si uvedomiť, že nástup účinku antidepresív nie je okamžitý. Schéma terapie väčšinou prebieha tak, že na zvládnutie akútneho stavu sa využívajú anxiolytiká, spolu s antidepresívami, pretože antidepresíva začínajú účinkovať až po 2 až troch týždňoch. Ďalšia dôležitá informácia je, že pacient si nikdy nemôže vysadiť antidepresíva sám, znižovanie dávky, prípadne ich vysadenie musí byť vždy v rukách psychiatra.
Ďalšou možnosťou liečby je kognitívno behaviorálna terapia, ktorú vykonáva psychoterapeut. Psychoterapia pomáha zlepšiť a podporuje obnovu psychického zdravia.