Afty
16.03.2022
Afty sú drobné, niekoľkomilimetrové ranky, ktoré vznikajú buď jednotlivo, alebo v skupinách, a sú výrazne bolestivé. Ide o akútne zápalové ochorenie bukálnych slizníc a mäkkých tkanív ústnej dutiny. Afty sa najčastejšie tvoria na vnútornej strane líc, pier, na jazyku alebo v hrdle. Prejavujú sa červeným okrajom a belavým stredom, z ktorého sa postupne vyvinie pľuzgierik a následne vriedok. Tento bežný zdravotný problém postihuje prevažne deti a mladých ľudí do 30 rokov.
Spúšťač tohto ochorenia je stres v kombinácii s oslabenou alebo zníženou imunitou. Prípadne aj nedostatok vitamínov skupiny B, železa, kyseliny listovej, hormonálne zmeny a niektoré lieky. Sú prejavom narušenej ústnej mikroflóry, citlivej sliznice v úst, môžu mať aj dedičný predpoklad, bývajú ukazovateľom nedostatku spánku, súvisia so zlou životosprávou či konzumáciou niektorých dráždivých jedál a nápojov.
Príznaky
- pocity brnenia v mieste pred výsypom
- vystupujúci pľuzgier
- zhluk drobných pľuzgierov
- prasknutý vriedok belavej farby
- zapálená oblasť na sliznici
- rezavá bolesť
- nechutenstvo
Liečba
Afty ustúpia a zmiznú spontánne behom pár dní. Doba hojenia záleží od veľkosti vriedkov, množstva, miesta výskytu, a celkovej imunity. Stratiť by sa mali do týždňa až dvoch. Správnou liečbou sa doba hojenia skráti. Dostupné sú výplachy s obsahom antiseptickej a anestetickej látky na ošetrenie a dezinfekciu úst, ktoré dostať v lekárni. Vyplachovať môžete i doma, výluhom z harmančeka, repíka alebo šalvie. Ďalší spôsob je rozpustiť v pohári s vlažnou vodou pol lyžičky soli a slaným roztokom vyplachovať ústa niekoľkokrát denne. Chvíľkovú úľavu od bolesti prináša aj cmúľanie kociek ľadu. Veľmi účinný je propolis, ktorý poranenú sliznicu dezinfikuje a lieči. Antibakteriálne a antiseptické účinky majú tiež aloe vera a med. Pomôže aj žuvanie klinčeka alebo sladkého drievka, ktoré tlmia bolesť zapáleného vriedku a tiež urýchľujú hojenie. Pokiaľ zápal na sliznici neustupuje a trvá viac ako šesť týždňov, je nevyhnutné navštíviť zubného alebo ORL lekára. Následne je už liečba zameraná na kortikoidy alebo antibiotiká.