Dehiscencia operačnej rany (rozpadnutie operačnej rany)
22.04.2025

Dehiscencia rany je komplikáciou hojenia rán a označuje stav, kedy dochádza k rozpadnutiu rany. Dehiscencia môže vznikať v dôsledku infekcie, nedostatočného prekrvenia tkaniva, nesprávnej techniky šitia, zlej výživy a ďalších faktorov. Diagnóza je klinická a základom terapie je opätovné zašitie rany.

Príčiny
- Infekcia rany – infekcia môže narušiť proces hojenia, spôsobiť hromadenie hnisu a oslabiť štruktúru tkaniva.
- Nedostatočné prekrvenie – tkanivo bez dostatočného prísunu krvi nemá schopnosť efektívne sa regenerovať. Pacientove komorbidity, ako je cievna nedostatočnosť zvyšujú riziko dehiscencie.
- Zvýšený vnútrobrušný tlak – po brušných operáciách môžu prudké pohyby, kašeľ alebo vracanie viesť k zvýšeniu tlaku a následnému roztrhnutiu šitia.
- Zlá výživa – nedostatok bielkovín, vitamínov a minerálov, najmä vitamínu C a zinku, môže oslabiť proces hojenia.
- Fajčenie – zužuje cievy (vazokonstrikcia), čo znižuje prietok krvi do rany a zhoršuje jej hojenie. Nikotín zároveň bráni správnemu fungovaniu buniek, ktoré sú dôležité pre opravu tkaniva, čo spomaľuje proces hojenia.
- Chronické ochorenia – cukrovka, obezita alebo poruchy imunity zvyšujú riziko komplikácií.
- Nesprávna technika šitia.
- Predčasné odstránenie stehov alebo nadmerné napätie rany.
- Rádioterapia – poškodzuje drobné cievy v tkanivách, čím znižuje prekrvenie v mieste, ktoré bolo ožarované. Zároveň narúša delenie buniek a spôsobuje nadmerné tvorenie jazvového tkaniva (fibrózy), čo tiež brzdí správne hojenie. Preto by sa operácie v ožarovanej oblasti mali vykonávať len v nevyhnutných prípadoch.
Príznaky
Okrem viditeľného rozpadu rany a oddialenia okrajov rany, môže byť prítomný výtok z rany - číry, zakalený, krvavý, hnisavý, ale ja bolesť, opuch, začervenanie a zvýšená teplota v mieste rany. Pri celkovej infekcii môže byť prítomná aj horúčka.
Diagnostika
Dehiscenciu zvyčajne identifikujeme klinickým vyšetrením rany. V prípade podozrenia na infekciu je vhodné odobrať materiál na kultivačné vyšetrenie. Pri podozrení na absces môžu byť indikované zobrazovacie vyšetrenia.
Terapia
Liečba dehiscencie spočíva v ošetrení rany a následnej resutúre (opätovnom zašití). Infikované rany si vyžadujú antibiotickú terapiu. Dôležité je následné ošetrovanie a krytie rany. Súčasťou terapie je aj eliminácia možných rizikových faktorov, ako je nedostatok živín, nadmerná námaha, fajčenie, zle kompenzovaný diabetes mellitus.