Pityriasis versicolor

26.03.2023

Ide o infekciu spôsobenú hubou, ktorá sa prejavuje najmä na koži. Huba reaguje s normálnym pigmentom v koži a vedie k tvorbe defektných oblastí, ktoré sa prejavujú bledšou alebo tmavšou farbou, než má samotná koža. Hlavným pôvodcom ochorenia ja Malassezia furfur. Vyskytuje sa najmä u mladých ľudí a najčastejšie v teplom a vlhkom prostredí. Pityriasis versicolor patrí medzi keratomykózy a môže sa označovať aj ako Tinea versicolor.

Príznaky

  • Škvrny na koži v oblasti hrudníka, chrbtu, krku alebo horných končatín
  • Vzniknuté defekty (škvrny) môžu byť aj tmavé
  • Svrbenie kože
  • Návrat infekcie
  • Odlupovanie kože

Príčiny

Hlavným pôvodcom infekcie sú huby, konkrétne Malassezia furfur. Tá sa môže vyskytovať na koži aj v bežných podmienkach, avšak problémy nastávajú pri jej premnožení. Rast húb podporuje teplé a vlhké prostredie. Medzi ďalšie faktory, ktoré podporujú ochorenie patrí mastná alebo zanedbaná koža, hormonálne výkyvy alebo oslabený imunitný systém.

Priebeh

Ochorenie je zvyčajne bezbolestné a nenákazlivé. Hlavným miestom výskytu škvŕn je chrbát, hrudník, krk a horné končatiny. V miestach s tmavým pigmentom sa prejavuje bledými škvrnami a naopak v miestach bez výraznej pigmentácie sú škvrny tmavé. Hlavnou nepríjemnosťou je svrbenie alebo odlupovanie kože. Ochorenie je väčšinou nezápalové.

Diagnostika

Vyšetrujúci lekár posudzuje stav pacienta na základe klinického obrazu a odobratej anamnézy. Pityriasis versicolor je však potrebné odlíšiť od iných kožných infekcií. Pre bližší rozbor je možný odber šupín s následným pozorovaním pod mikroskopom. Táto infekcia môže pripomínať napríklad vitiligo alebo psoriázu.

Liečba

Vo všeobecnosti sa voči hubovým ochoreniam používajú antimykotiká. Tie sa v tomto prípade môžu natierať alebo vnášať na postihnuté miesto. Pri potrebe ráznejšieho prístupu k ochoreniu je možné nasadiť aj tabletovú formu antimykotík. Pityriasis versicolor je známa svojou recidívou a to najmä v teplom a vlhkom prostredí. Účinným bojom proti ochoreniu je dôkladná starostlivosť o kožu, v podobe dodržiavania hygienických zásad.